Miškininkai prisideda prie balinių vėžlių išsaugojimo

Aplinkos ministras Kęstutis Navickas birželio mėnesį Metelių regioniniame parke  dalyvavo  parvežtų iš Kauno zoologijos sodo balinių vėžliukų paleidimo į laisvę renginyje.

Valstybinių miškų urėdijos Veisiejų regioninio padalinio miškininkai Bestraigiškės miške iškirto 10 arų plotą, vėliau išraus kelmus, padarys smėlio atodangą ir suformuos šlaitą, kad pavasarį Lapotežeryje gyvenantys baliniai vėžliai rastų patogią kiaušinių dėjimo vietą.
Metelių regioninio parko direktorius Ramūnas Krugelis džiaugėsi tokia miškininkų pagalba. ,,Tas vandens telkinys yra ne mūsų parko teritorijoje, tačiau mes jį prižiūrime. Prieš keletą metų ten buvome aptikę virš 10 balinių vėžlių. Kadangi  tas tvenkinys, prie kurio gyvena baliniai vėžliai  Bestraigiškės miške,  apaugo  žolėmis,  krūmais bei savaiminiais medeliais, verkiant reikėjo jį sutvarkyti. Baliniams vėžliams reikia smėlio atodangos, kad ją pasiektų saulės spinduliai, ten jie veisiasi ir deda kiaušinius. Džiaugiuosi, kad miškininkai tą teritoriją sutvarkė. Mes prižiūrime 6 tokias balinių vėžlių buveines. Keletą jų tvarkome už Europos sąjungos lėšas. Yra dar viena buveinė - prie Margų karjero. Ją taip pat siekiame atkurti ir sutvarkyti, reikės tą suderinti su žemės savininkais”, - sakė Metelių regioninio parko direktorius.
R. Krugelis teigė, kad valstybės saugomų balinių vėžlių buveines būtina prižiūrėti, nes pajutę netinkamas sąlygas jie emigruoja, išeina ieškoti tinkamų vietų, kur dėti kiaušinius. ,,Emigruodami dažnai žūsta po automobilių ratais ir kitaip. Tvarkydami šias vietas siekiame vis daugiau vėžlių išsaugoti. Džiaugiuosi, kad net pašaliniai žmonės supranta ir prisideda prie to. Buvo atvejis, kaip balinis vėžliukas atėjo pas vieną Seirijų gyventoją ir jo kieme smėlio krūvoje įsirausė - matyt, ketino dėti kiaušinius, perėti jauniklius. Mums tas gyventojas pranešė,  nuvykę vėžliuką paėmėme ir nuvežėme į mūsų parko teritorijoje esančią buveinę, kur jis gali ramiai sau gyventi ir sulaukti palikuonių. Beje, keletą šių gyvūnėlių tokiu būdu mes parsivežėme net iš Alytaus”, - sakė direktorius.  

Rytis Pavasaris, „Lazdijų reklama“
Metelių regioninio parko direkcijos nuotr.

 

Autorius: 
„Lazdijų žvaigždės“ inf.

Komentarai

O ką miškininkai padarė, kad nebūtų kertami (siaubiami) miškai prie Veisiejų ir aplink juos, regioniniame parke, Rūdos miškas? Draustinyje žmogui draudžiama (ženklais) prieiti prie Liūnelio ežero, bet miškovežiams ši taisyklė negalioja... "Mes esam dzūkai - girių karaliai..." Nuogi karaliai. Dabar jau tikrai ir mergos bus nuogos, nes nebus kur grybauti ir uogauti. O dainą teks išbraukti iš sąrašo...

kad jau nuprotėjom su tais vėžliais. Vėžliam daugiau dėmesio nei vaikams gal neturi ką veikt tarnybos, kad žaidimais užsiima?

Jie nutiesė elektros tiltą per laukinę gamtą Lenkijos pasienin ir dar ruošiasi ten išknist viską iki galo kap klos dujų magistralę kitais metais. Dėl to jiem Briuselis patarė reklamuotis, kad kitur jie saugoja ir saugos dar daugiau. Ir inkubatoriun veisdami tuos vėžlius gamtoj atkur pusiausvyrą. Ir dar už tai gauna Europos pinigus. Va ir visas dėmesys.

Ei, "valstiečiai"! Ei, "žalieji"! Kur jūs? Ko tylite? Ar jau rinkimams ruošiatės, sidabriniais "busilais" pasipuošę? Nors... Ko iš jūsų norėti, jei jūsų ministras pasakė: "Kirtom ir kirsim". O jūs į rinkimus galėtumėte žengti su maršu: "Aplink Veisiejus kirtom ir kirsim ir biokuru takus nupilsim"... Dabar jau aišku, kodėl biokuras ir šildymas brangs.

Kažko tai trūksta,gal ne visas nuotraukas įdėjo,negi nedalyvavo. Pravalas

Smegenyse absoliutus pravalas.

Žmogau! Atvyk į Veisiejus, prie pat šiaurinio Ančios ežero galo. Apie 50 m nuo ežero, ant kalniuko, ten kur baigiasi senasis miškas, pamatysi tai, ko, galbūt, niekada nematei - supiltus didelius kalnus drožlių - biokuro. Čia pat pamatysi iškirstą mišką ir naujai kertamus "takus". Maždaug 2m atstumu viena nuo kitos kuoliukais tvirtinamos lentos. Tarp lentų pilamas biokuras - daromi takai, tai kylantys į kalną, tai neriantys žemyn. Gal čia ta rekreacinė zona? Kas tais takais vaikščios, jei nusiaubtame miške nesigirdės paukštelių čiulbėjimo, jei jame nepamatysi jokio žvėrelio? Kertama visose vietose. Neabejoju, jog storos, aukštos pušys tampa mediena, vežama į užsienį, o plonesnės tampa biokuro žaliava. "Feisbuke" yra foto medžiaga apie tai, ką dabar rašau. Ją įkėlė vienas veisiejietis su užrašu "Išėjau pasivaikščioti po rudenėjantį savo vaikystės mišką". Pasipiktinę senjorai, mėgstantys su šiaurinėmis lazdomis pasivaikščioti po šį miškelį, grybautojai, atvykę buvę veisiejiečiai. Jų nuomonę ir išreiškiu.