S. Petrauskas: avarija išryškino UAB „Lazdijų vanduo“ spragas

Rugpjūčio 3 d. Lazdijų rajono savivaldybės tarybos Kontrolės komitetas rinkosi į posėdį. Priežastis – prieš savaitę įvykusi vandens tiekimo avarija Lazdijų mieste, jos padariniai bei priemonės tokioms avarijoms išvengti. Į posėdį buvo pakviesti UAB „Lazdijų vanduo“ atsakingi darbuotojai, Lazdijų savivaldybės administracijos direktorius Gintautas Salatka. Posėdžio metu UAB „Lazdijų vanduo“ atstovai išsamiai nupasakojo avarijos šalinimo eigą, pasidalijo mintimis, kaip išvengti panašių atvejų, atsakė į komiteto narių klausimus.
Paaiškėjo daugiau keistų sutapimų, turėjusių įtakos avarijai. Informuojant Lazdijų gyventojus rajoninėje žiniasklaidoje buvo nutylėta, jog nuo liepos 17 d. neveikia pagrindinio vandens bokšto vandens lygio signalizacijos sistema, kuri teikia informaciją apie geriamo vandens kiekį vandens tiekimo bokšte Lazdijų mieste. Tai reiškia, kad nuo to laiko UAB „Lazdijų vanduo“ neturėjo pastovios informacijos apie  vandens kiekį Lazdijų mieste. Bokšte, kuris talpina apie 600 kubinių metrų vandens, vandens lygis svarbus ne tik siekiant palaikyti pastovų spaudimą sistemoje, bet ir  avarijos atveju. Juk toks vandens kiekis negali išbėgti per kelias minutes. Veikusi sistema tikrai būtų fiksavusi staigų vandens kiekio sumažėjimą bokšte. O tai leistų operatyviai sureaguoti priimant sprendimus dėl avarijos vietos paieškos bei jos pašalinimo. Kad tai svarus argumentas, patvirtina ir tai, jog posėdžio dieną ši sistema jau buvo sutvarkyta, gedimas pašalintas. Kodėl, neveikiant signalizacijos sistemai, nebuvo paskirtas atsakingas asmuo vandens lygio kontrolei? Tai klausimas UAB „Lazdijų vanduo“ vadovui, bendrovės valdybai, savivaldybės administracijai.
Dar vienas svarbus faktas – likę seni vandens tiekimo sistemos elementai: hidrantai, sklendės, kiti vamzdžių jungimo elementai. Jų dar pakankamai daug likę visoje vandens tiekimo sistemoje. Bendrovė panaudoja milijonines sumas gerindama vandens tiekimą, tačiau likęs nors vienas senas elementas gali paversti visas pastangas niekais. Taip ir atsitiko minėtos avarijos atveju. Tikėtina, kad neatlaikė senas hidrantas. O jų Lazdijų mieste likę dar apie 30. Keista, kai tiesiama nauja gatvės danga, klojami nauji šaligatviai, tvarkomos viešosios erdvės naudojant mokesčių mokėtojų pinigus, o po jais paliekami seni požeminių komunikacijų elementai lyg tiksinčios laiko bombos, avarijos atveju paverčiančios niekais visas įdėtas pastangas. UAB „Lazdijų vanduo“ vadovai turėtų dėti visas pastangas juos pakeisti naujais. Tam reikalingi finansai, manau, rajono taryba tikrai ras lėšų. O jų galima sutaupyti perskirstant dar ir šių metų biudžetą. Galima perskirstyti lėšas, skirtas šventiniams renginiams, kuriuose taip mėgsta afišuotis savivaldybės meras ar kiti vadovai, ir dalį lėšų nukreipti šiai problemai spręsti.  
Už avarijos likvidavimą reiktų padėkoti jį šalinusiems UAB „Lazdijų vanduo“ darbuotojams. Jie maksimaliai operatyviai pašalino gedimą bei atnaujino vandens tiekimą. Tai džiugina, jų darbą galima vertinti tik teigiamai, nes bendrovėje nėra patvirtintos avarijų šalinimo tvarkos, paskirto atsakingo asmens.
Liko neatsakyta į klausimus apie UAB „Lazdijų vanduo“ vadovybės darbą. Posėdžio metu negalėta atsakyti į klausimą, ar deramai ir tinkamai bendrovės direktorių pakeitė ir avarijos metu įmonei vadovavo bendrovės „Lazdijų vanduo“ direktorių pavaduojanti Živilė Šatienė. Į šį klausimą bendrovės „Lazdijų vanduo“ direktorius Justinas Šmulkštys informacijos Kontrolės komitetui dar nepateikė, nors tai padaryti buvo žadėjęs rugpjūčio 6 d., pirmadienį. Ponui Justinui turėčiau priminti, kad informaciją apie bendrovės ar jos darbuotojų veiklą turi teisę gauti ne tik savivaldybės meras, bet ir tarybos nariai, tuo labiau Kontrolės komitetas.
Vandens tiekimo sutrikimo atveju vartotojai patys turėjo ieškotis informacijos. Apie avariją bendrovė informaciją paskelbė tik savo tinklalapyje. Nors bendrovėje veikia elektroninė sąskaitų išrašymo sistema, elektroninės vartotojų informavimo sistemos bendrovė neturi. Šis atvejis parodė, kad tokią sistemą būtina įdiegti. Baisu ir pagalvoti, kas nutiktų miestui gaisro atveju nesant vandens. Juk vis dar matomos visai neseniai miesto centre įvykusio gaisro pasekmės. Manau, kad apie tokias avarijas nedelsiant turėtų būti informuojama ne tik priešgaisrinė tarnyba, bet ir kitos mieste veikiančios įstaigos, organizacijos, gyventojai. Juk gyvename elektronikos amžiuje.
Prieš kelis mėnesius savivaldybės taryba patvirtino padidintas UAB „Lazdijų vanduo“ paslaugų kainas. Kainų kitimas – neišvengiamas dalykas, tačiau vartotojai, mokėdami daugiau už suteiktas paslaugas, tikisi ir gerėjančios aptarnavimo kokybės. Ši avarija pašalinta, jos padariniai minimalūs, bet ji išryškino įmonės darbo spragas. Pagerinti įmonės vidaus vadybą, atsikratyti nereikalingos administracinės naštos, modernizuoti darbą, padaryti paslaugas kokybiškesnes – tai svarbiausi spręstini UAB „Lazdijų vanduo“ uždaviniai.
Saulius Petrauskas, savivaldybės tarybos narys, Kontrolės komiteto pirmininkas

Autoriaus nuotrauka: 

Komentarai

Gal kontrolės komitetas galėtų pasidomėti jaunimo įdarbinimu vasaros metu?

O kur buvo paskelbta, kad jaunuolis įdarbina?

tai jei paskelbs tai neliks vietų saviems, gi sako, kad klapčiukų anūkė 15 metų iš sostinės atvažiavo ir darbą gavo . Ar tai tiesa tegul atsako kontrolės komitetas.

O Lenkauskienės dukra nedirbo....? Įdomu pagal kokį kvietimą?

O gal STT atsakys?