Premjeras žadėjo įsigyti žemaituką iš Lazdijų žirgininkų

Premjero vaikai jojo ant žemaituko, įveikusio kone 300 km, o jo žmona neišdrįso.

Birželio pirmąjį šeštadienį Lazdijai šėlo Pasienio fiestos sūkuryje, o visų žirgų mylėtojų kryptis buvo viena – į Anykščių rajone esantį Niūronių kaimą, kuriame vyko jau 40-oji tradicinė kultūros ir žirgų sporto šventė „Bėk bėk, žirgeli!”
Gegužės 27 dieną iš Punsko pajudėję pirmieji šventės šaukliai – tradicinių kinkinių žygio su žemaitukais dalyviai, aplankę Lazdijus, Alytų, Čiobiškį, Kernavę, birželio 2 dieną turėjo garbę pradėti šventinį paradą respublikinėje šventėje „Bėk bėk, žirgeli!“ Šventiniame parade ąžuolų vainikais bei istoriniais medaliais,   įveikę kone 300 km, pasipuošė ir mūsų krašto žmonės – Lazdijų žirgininkų klubo prezidentas Ramūnas Buinauskas, žirgininkas Donatas Marčinskas, taip pat Lazdijų žirgininkų klubo nariai Vidas Kūlokas, Česlovas Marcinauskas.
Premjeras Saulius Skvernelis šventėje pasirodė apie pietus, tad galėjo stebėti konkūrų varžybas, įspūdingą Lietuvos sunkiųjų ir stambiųjų žemaitukų veislės vertinimą, o ir kultūrinė programa šiemet, anot organizatorių, buvo išskirtinė: Japonijos ambasados dovana – parodomoji kyudo, šaudymo iš tradicinio japoniško lanko, programa, spektakliai istoriniame Striukų sodybos klojime, tautinio paveldo ir prekybos mugė, kurioje buvo galima įsigyti amatininkų dirbinių, šventiniai koncertai džiugino, o ir žaidimų, pramogų mažiesiems netrūko. Premjeras S. Skvernelis buvo palydėtas į pievas, kur ganėsi ištvermingieji žemaitukai, įveikę tolimą kelią nuo Punsko iki Anykščių. Premjeras viešėjo su šeima, tad vaikai tuoj buvo užkelti ant žemaituko pajoti ir, reikia pastebėti, tai jiems itin patiko, o štai premjero žmona neišdrįso išmėginti jodinėjimo malonumų. Matydama, kaip džiaugiasi bejodinėdami vaikai, pasiteiravau, ar premjeras neketina įsigyti žemaituko, juolab jog Lazdijų žirgininkams šiemet geri metai – gimė daug žemaitukų. Premjeras nesutrikęs atsakė, jog, matyt, teks pagalvoti apie ūkio plėtrą ir tvartelį žemaitukui. Tačiau Lazdijų žirgininkų klubo narys Česlovas Marcinauskas patikino, jog žemaitukui didelio tvarto tikrai nereikia. Tad gerai nusiteikęs premjeras S. Skvernelis sakė tuomet labai rimtai pagalvosiąs.
Arklio muziejaus direktorius Mindaugas Karčemarskas, sukvietęs kinkinių žygio dalyvius pietų į šimtametę trobą, sveikino juos įteikdamas Anykščių rajono mero Kęstučio Tubio padėkas. Meras dėkojo kinkinių žygio dalyviams Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio ir Arklio muziejaus įkūrimo keturiasdešimties metų proga už dalyvavimą tradicinių kinkinių žygyje su žemaitukais iš Punsko į Anykščius, už nacionalinės žemaitukų veislės arklių bei XIX–XX a. pr. prekybos iš arklių kinkinių pristatymą respublikinėje 40-ojoje tradicinės kultūros ir žirgų sporto šventėje „Bėk bėk, žirgeli!” O kad prekyba sekėsi žygeiviams, tai jau tikrai, mat jie čia atsivežė ir prekių: molinių indų, kurie buvo nupirkti ir iškeliaus į JAV, pintinių, žolelių, žaislų. Lazdijų žirgininkų klubo nariui Donatui Marčinskui Arklio muziejaus direktorius M. Karčemarskas įteikė tortą už atkaklumą, mat žygis buvęs nelengvas išbandymas ir jam, ir žirgui Kipšui, bet Donatas atvažiavo į Anykščius.
Lazdijų žirgininkams vadovaujančiam Ramūnui Buinauskui įteikta ne tik padėka, bet ir medinis žirgelis, kurį jis sakė kinkysiąs kitais metais ir vėl žygin, tik koks tas žygis bus – laikas parodys. Tačiau medinio žirgelio jam, ko gero, kinkyti neprireiks, mat namuose šeimininko jau laukė du gimę žemaitukai. „Man ši savaitė – auksinė“, – prasitarė jis, žygio metu sulaukęs gerų žinių iš namų apie gimusius žemaitukus. Arklio muziejaus direktorius M. Karčemarskas sakė tikintis, jog žygis bus įamžintas fotografijų paroda, pačiomis įspūdingiausiomis akimirkomis. Anot direktoriaus, pirmoji paroda numatoma Lazdijuose, o paskui jau keliaus po visą Lietuvą, tomis pačiomis vietomis, kur žemaitukų traukiami vežimai dardėjo mediniais ratais. Juk žygeivius lydėjęs profesionalus fotografas Vladas Ščiavinskas tikrai turi ką parodyti, o Lazdijų kraštas jį taip sužavėjęs, jog jis ketina čia atvykti fotografuoti vėl, mat gamtininko ir žygio dalyvio R. Buinausko gamtos takas Giraitės miške ir juodieji gandrai fotografą itin sužavėjo. „Atvažiuosiu kokioms trims dienoms“, – pažadėjo Vladas.
Šį gražų vasaros renginį vainikavo įspūdingi Lietuvos sunkieji arkliai. Ir čia Lazdijų žirgininkų klubo vyrai turi kuo pasigirti, mat Lietuvos sunkiųjų veislės eržilų vertinime antra vieta atiteko Lazdijų žirgininkų klubo nario Remigijaus Gražulio Lietuvos sunkiųjų veislės eržilui.
Tad viena spalvingiausių šalies švenčių „Bėk bėk, žirgeli!“, jau virtusi kone vasaros „Sartais“, baigėsi, išsiskirstė į namus ir dalyviai, ir žiūrovai. Ir, ko gero, visi žirgų mylėtojai pritaria profesoriui Petrui Vasinauskui, jog arklys gražus bei protingas ir vien dėl laukų, sodybų papuošimo arklius turėtume laikyti, nors iš jų ir nebūtų jokios kitos naudos.
Dineta Babarskienė, „Lazdijų žvaigždė“

 

Autorius: 
„Lazdijų žvaigždės“ inf.