Pasaulinės bonsai medelių parodos: kur ir kada?

Bonsai medeliai - iš Japonijos kilęs augalų formavimo menas. Pirmieji bonsai į Vakarų pasaulį atkeliavo laivais. Kelionės paprastai užtrukdavo net keletą savaičių, tad dauguma medelių tiesiog žūdavo kelyje. Šiandien bonsų transportavimui ir pristatymui skiriamas didelis ir labai kruopštus dėmesys. Nuolat rengiamos parodos atveria vis naujus japoniško meno lobius tiek profesionaliems bonsai augintojams, tiek mėgėjams bei pradedantiems domėtis šių medelių auginimu bei formavimu.
Bonsai medelių parodų eros pradžia
Jungtines Amerikos Valstijas, Didžiąją Britaniją, didelę dalį Europos valstybių ir kitus vakarietiškos kultūros žemynus Japonijos menas, taip pat ir bonsai medelių auginimo bei formavimo peripetijos, pasiekė XIX a. pradžioje. Pirmosiose parodose buvo demonstruojami ne tik bonsai medeliai, bet ir kiti rytų meno atributai.
Pirmoji bonsų paroda suorganizuota 1851 m. Londone. Neužilgo sekė kita paroda Niujorke. Bene garsiausia to laikmečio ekspozicija buvo paruošta Paryžiuje – 1862 m. Tokių parodų plitimas tapo labai intensyvus ir buvo naudingas abiems pusėms. Vakarietiška kultūra savo pasaulėjautą praturtino rytietiškais elementais, o Japonijai teko puiki proga pranešti apie save visam pasauliui ir užtikrintai įsitvirtinti pasaulinėje rinkoje. Tuo tarpu bonsai medelių menas tapo neatsiejama augmenijos pasaulio priežiūros ir tobulinimo dalimi tiek profesionalų, tik mėgėjų tarpe.
Bonsai medelių parodų organizavimas ypač suintensyvėjo XX a. pradžioje. Susidomėjimas šiuo japonišku augmenijos fenomenu neatslūgsta iki šių dienų. Pirkti bonsus šiandien galima ne tik parodose. Rasite ne vieną išties profesionaliai dirbančią prekybos vietą, kurioje galima ne tik įsigyti norimo amžiaus bonsą, bet ir gauti išsamią informaciją apie jų priežiūrą ir formavimą.
Įdomūs faktai apie bonsai medelių pritapimą Vakaruose
Minėtoje 1862 m. parodoje Paryžiuje bonsai medelių mažinimo procesas buvo įvardytas, kaip nanizacija. Iš anglų kalbos tai verčiama - dirbtinis nykštukavimas. Viskas lyg ir aišku. Bonsai pušis ar bonsai persikas tam tikros formavimo technikos pagalba tampa maža savo aukštųjų brolių kopija.
Kitas įdomus faktas - šiandien taip vertinami ir mylimi bonsai iš pradžių amerikiečių buvo vadinami medžiais luošiais. Šis pavadinimas kilo dėl keistos jų išvaizdos, kuri neva sukuriama dėl nežmoniškų medelių auginimo ir formavimo sąlygų. Požiūris su laiku keitėsi, sąlygos kurti norimą bonsų formą tapo vis švelnesnės ir šiandien bonsai laikomi vienais gražiausių pasaulyje augalų. Beje, ir visai nepigių. Kuo didesnis bonsai medelio amžius, tuo jis brangesnis. Japonijoje ne vieną dešimtį metų menantis bonsas perduodamas iš kartos į kartą, kaip labai vertingas palikimas.
Bonsai medelių parodos Lietuvoje
Tų parodų mūsų šalyje vyksta išties nemažai. Paminėsime keletą jų. 2015 m. rugsėjo mėnesį LITEXPO parodų rūmuose vyko 31-asis Europos Bonsai Asociacijos (EBA) ir Europos Suiseki Asociacijos (ESA) kongresas. Jis buvo išskirtinis tuo, jog profesionalus bonsai medelių meistras Salvatore Liporace demonstravo bonsai medelių lankstymo ir formavimo meną. Tai vienas garsiausių žmonių bonsai pasaulyje. Jis pirmasis įsteigė bonsai mokyklas Europoje ir Amerikoje. Lietuvai didelė garbė, jog šis menininkas paminėjo mūsų šalyje besilankantis jau trečią kartą, o pirmą kartą atvyko į Bonsai kongresą, organizuojamą Kęstučio Ptakausko. Šis vardas - jau mūsų šalies bonsai pasaulio pasididžiavimas.
2023 m. rugsėjo 1–9 dienomis vyko tarptautinė bonsai medelių, fotografijos ir medžio drožinių paroda Alytaus kraštotyros muziejuje. Čia buvo galima pamatyti Kęstučio Ptakausko gamtos fotografijas ir „Bonsai studijos“ bendruomenės medelius. Be abejonės, paskyrusio didelę dalį savo gyvenimo bonsai medelių menui talentingo alytiškio išsakyti pastebėjimai, patarimai ir pasidalinimas bonsų auginimo bei priežiūros paslaptimis tokiose parodose yra neįkainojama patirtis tiek jau pažengusiems, tiek pradedantiems bonsai meno mylėtojams.