G. Paulauskienė: „Kartais pasiūlau mane paskųsti merei“

Nors G. Paulauskienei kartais tenka išklausyti ir pykstančius, ir net grasinančius ją apskųsti rajono valdžiai gyventojus, ji vis tiek sako, kad tai – jos svajonių darbas.
„Lazdijai veža“ paslauga žaibu išpopuliarėjo, dauguma valandų užsakytos beveik iki rugpjūčio vidurio.
Jei reikėtų šiandien Lazdijų rajono gyventojams išrinkti visų laikų geriausią projektą, kuris rajone buvo įgyvendintas europinėmis lėšomis, tikriausiai neabejotinai tai būtų projektas „Lazdijai veža“. Ne dėl to, kad Lazdijai jau pamiršo garsiuosius dviračių ir pėsčiųjų takus, kurie suteikė galimybę ir motyvacijos daugybei Lazdijų miesto gyventojų pradėti ilgus pasivaikščiojimus pėsčiomis Baltajo ežero link ir taip gerinti savo sveikatą. Ir ne dėl to, kad pamirštas Veisiejų dvaro parko projektas su įspūdingais mediniais takais, sutraukiančias ne tik vietinius, bet ir turistus. O todėl, kad projektas „Lazdijai veža“ skirtas visiems rajono gyventojams. Nesvarbu, kur jie gyvena – Varviškės giriose, netoli Baltarusijos ir Lenkijos pasienio ar viename iš dviejų rajono miestų – Veisiejuose bei Lazdijuose.
Net savivaldybės darbuotojams, kurie įgyvendino šį projektą ir pavertė atokiausių rajono pakraščių gyventojų svajones – pasiekti rajono centrą ar kitą gyvenvietę nors kartą per savaitę – realybe, šiandien jau sunku prisiminti, kas sugalvojo tokį tikrai „vežantį“ projekto pavadinimą. Nes Lazdijai pastaruoju metu dažniausiai dėl to ir „veža“, kad „Lazdijai veža“.
Nuo pat pirmosios projekto dienos – kovo 7-osios – kuomet į projekto atidarymo šventę Seirijuose sugužėjo Alytaus regiono ir šalies žiniasklaidos atstovai, prie realaus jo įgyvendinimo stojo savivaldybės Vietinio ūkio skyriaus skambučių centro operatorė Greta Paulauskienė. Šiandien ji yra viena tų, kuri geriausiai matė, kaip projekto „Lazdijai veža“ paslauga augo. Kaip tapo labai populiari ir rajono gyventojai ją priėmė kaip ilgai lauktą svečią. Nesvarbu, kokio išsilavinimo, amžiaus jie yra, kur gyvena, kokias pajams gauna. Jei tik neturi savo automobilio, „Lazdijai veža“ autobusiukai – pats geriausias išradimas, kuris buvo kada nors sugalvotas savivaldybės vadovų. Bent taip kai kurie kalbintieji sakė „Lazdijų žvaigždei“.
Redakcija yra pasiruošusi dar ne kartą kalbinti tuos, kurie naudojasi šia paslauga, ir tuos, kurie ją teikia. Todėl apie viską – iš eilės.
Šiandien – keletas klausimų Gretai Paulauskienei. Per nepilnus šešis mėnesius, kai egzistuoja „Lazdijai veža“ paslauga, daugeliui ji tapo ne tik registratore, bet ir geriausia drauge, patarėja, išklausytoja. O kitiems, kuriems tuo metu padėti negali, netgi prieše.
– Greta, tai paaiškinkite tiems, kurie nežino, kas tai yra „Lazdijai veža“. Visa Lietuva apie tai kalba, netgi Europa žino ir skiria už tai Lazdijų savivaldybei apdovanojimus, o rajone dar yra tokių, kurie tik iš nuogirdų apie tai žino.
– „Lazdijai veža“, paprastais žodžiais tariant, yra vietinio susisiekimo paslauga gyventojams. Tai kaip ir vietinio susisiekimo autobusas, kurį galima užsisakyti planuojant savo keliones rajono teritorijoje – iš bet kurios vietos į bet kurią kitą. Tereikia paskambinti savivaldybės feisbuko paskyroje nurodytu telefono numeriu, prisiregistruoti programėlėje „Lazdijai veža“ arba lazdijaiveza.lt savitarnoje.
Turiu akcentuoti, jog registruotis reikia iš anksto. Ir kuo anksčiau, tuo geriau. Nes rajono gyventojai keliones „Lazdijai veža“ autobusiukais ypač pamėgo, ir šiuo metu dauguma valandų yra rezervuotos net kelioms savaitėms. Žinoma, ne visos, bet ypač – rytinės valandos. Pavyzdžiui, 8 valanda ryto jau yra užsakyta dviem savaitėms į priekį, tai yra iki rugpjūčio 4 dienos.
Populiariausia užsakymų diena yra pirmadienis. Būtent tada dauguma planuoja keliones. Daugiausia pageidauja važiuoti trečiadieniais ir penktadieniais. Būtent tomis dienomis Lazdijuose – turgus, gal ir kokie specialistai į ligoninę atvyksta, o ir kitus reikalus galima susitvarkyti.
– Kaip greitai nuo „Lazdijai veža“ atidarymo, nuo kovo 7 dienos, ši paslauga tapo žinoma ir populiari? Ar greitai rajono gyventojai, ypač – gyvenantys savivaldybės pakraščiuose, suprato, sužinojo, kad pagaliau išaušo jų svajonių valanda?
– Nors sakoma, kad informacija gyventojus sunkiai pasiekia, ypač – kai kuriuos sluoksnius, tačiau ši nuaidėjo akimirksniu. Jau „Lazdijai veža“ atidarymo dieną buvo užsiregistravusiųjų. Skaičius pamažu didėjo. O vasarą jis pasiekė piką. Ir šiuo metu trys mūsų autobusiukai, kurie stovi Veisiejuose, Seirijuose ir Lazdijuose, jau beveik nebespėja vežti visų norinčiųjų. Ypač tų, kurie sugalvoja keliones prieš vieną arba dvi dienas. Ir dar – nori būtinai iš ryto.
– Ir ką tuomet darote? Kai neturite ką pasiūlyti, kai visos darbo valandos jau būna užsakytos?
– Tuomet tiesiog bandome paaiškinti skambinančiam rajono gyventojui, kad negalime padėti, kad jo pageidaujamu laiku jau vežame kitą žmogų iš visai kito savivaldybės kampo. Žinoma, ne visuomet būnu tinkamai suprasta. Girdžiu pykčio kupinus žodžius, netgi keiksmažodžius. Žmogus grasina, kad mane paskųs merei. Siūlau taip ir padaryti – kitos išeities neturiu. Žinau, kad esu teisi. Iš kitos pusės žiūrint, gal žmogus tik dabar sužinojo, kad jam tą dieną pas gydytojus reikės važiuoti, o reikiama diena, juo labiau valanda, jau yra užimta. Tuomet pasiūlau kitą dieną, kitą valandą, bandau derinti, kad visi norintys būtų tikrai nuvežti ten, kur jiems reikia.
– Kas dažniausiai naudojasi „Lazdijai veža“ autobusiukais?
– Dažniausiai – vyresnio amžiaus žmonės. Jų kelionės tikslas, kaip nurodo mums užsakydami autobusiuką, yra vaistinės, ligoninė, turgus, kolektyviniai sodai. Šią savaitę daugelis keliavo į Užimtumo tarnybą. Ko gero, buvo kokia nors speciali registracija. Pensininkai dažnai sakosi vykstą iš bankomato pasiimti pensijų. Pinigai namuose jiems yra patikimiau ir saugiau nei bankuose. Senukai atvyksta į parduotuves apsipirkti. Ir kartais net vairuotojų paprašo padėti išsirinkti prekes, atnešti į mašiną, nes patys ne visuomet pajėgia. Teko parvežti vieną močiutę iš Lazdijų ligoninės priėmimo skyriaus, kur ją buvo atvežusi greitoji pagalba. Vairuotojas ją tiesiog ant rankų iki mašinos atnešė... Yra vykstančiųjų ir į darbą.
– Ar yra taip nutikę, kad žmogus rezervavo laiką, nurodė, iš kurios vietos jį reikia paimti, tačiau pats tiesiog neatėjo?
– Taip būna. Ir kuo toliau – tuo dažniau. Kai kurie žmonės tiesiog priprato prie patogumo. Priprato, kad savivaldybė dėl jų stengiasi, jais rūpinasi. Jiems tai tapo norma. Be to, gi nieko nereikia mokėti: nei už tai, kad važiavai, nei už tai, kad neatėjai. Todėl ir elgiasi taip neatsakingai. Iš pradžių tokių atvejų buvo vienetai per kelis mėnesius, o dabar – jau keletas per savaitę. Štai ir šiandien du iš užsiregistravusiųjų neatėjo, tai reiškia, pavogė tų, kuriems labai reikėjo kažkur važiuoti, laiką.
Jau svarstome apie tai, kaip sudrausminti tokius neatsakingus gyventojus. Pradėjome registruoti tų, kurie neateina užsisakę autobusiuką ir nepranešę, kad negalės atvykti, telefonų numerius. Ko gero, šie gyventojai negalės daugiau naudotis mūsų paslauga. Manau, kad toks sprendimas būtų teisingas visų kitų, kuriems verkiant reikia tą dieną važiuoti, atžvilgiu.
Na, ir išgėrusių nevežiojame. Jei skambina ir jaučiu, kad balsas trūkinėja, tai iš karto perspėju, kad nevešime, jei kelionės dieną bus neblaivus.
– Ar užsakyti „Lazdijai veža“ autobusiukai visuomet atvyksta? Jei ne – dėl kokių priežasčių?
– Visuomet atvyksta. Būna, kad vairuotojams tenka ir paklaidžioti. Ypač Kapčiamiesčio seniūnijoje, kaimuose, kur net navigacija neveikia. Tuomet tiesiog skambiname žmogui ir prašome nupasakoti, kaip, kokiu keliu važiuoti. Jei ir turime nesklandumų, kuo greičiau stengiamės juos spręsti, kad autobusiukas visada pasiektų užsakytą maršrutą.
– Ar esate skaičiavę, kiek gyventojų nuo kovo mėnesio jau pavežėte? Kur dažniausiai jie važiuoja? Kiek kilometrų per dieną vienas autobusiukas vidutiniškai nuvažiuoja?
– Užsakymų turėjome daugiau kaip 600. Tačiau retai kada užsisakęs transportą žmogus važiuoja vienas. Dažnai – ir su šeima, su kaimynais. Todėl šį skaičių reikėtų dauginti mažiausiai iš trijų. Pagrindinis tikslas yra Lazdijai. Gal tik keletą kartų, paslaugos teikimo pradžioje, buvo užsakymai į Veisiejų turgų.
Autobusiukai – elektromobiliai, jie kraunami 8 valandas. Ir tada gali nuvažiuoti 300 kilometrų. Ne kasdien tiek nuvažiuoja, tačiau būna dienų, kai ir pritrūksta tų kilometrų. Ypač dabar, vasarą, vairuotojai labai užimti, kartais neturi laisvų valandų net pietus pavalgyti. Tačiau niekada nesu girdėjusi, kad kas nors skųstųsi jų elgesiu. Priešingai – dažnai paskambina ir padėkoja už gerą aptarnavimą, už paslaugumą. Dauguma jų žino, kad nemokamai vežiosime tik iki Naujųjų metų. Vėliau teks mokėti. Tačiau nė vienas, išbandęs šią paslaugą, jos atsisakyti neketina.
Dalė Vailionytė, „Lazdijų žvaigždė“ (2023-07-21)