Viskas, ką naudinga žinoti apie automobilių akumuliatorius

Automobilio akumuliatorius - viena iš svarbiausių automobilio dalių, be kurios, automobilis negalėtų veikti. Trumpai tariant, akumuliatorius viduje saugo elektros energiją, kuri reikalinga tam, kad variklis galėtų būti užvestas ir pradėtų veikti. Taip pat, akumuliatorius suteikia elektros energiją ir automobilio dalims, priedams, kad jie galėtų veikti, kai variklis nėra užvestas. Puikiausias to pavyzdys - automagnetola ar multimedija, navigacija. Tradiciškai, akumuliatorius suteikdavo didelė energijos, įtampos kiekį, bet tik trumpam laikui. Tačiau, automobiliai tampa vis sudėtingesni ir aprūpinti komponentais, kurie reikalauja itin daug energijos. Šiuolaikiniuose automobiliuose randame šildomas sėdynes, multimedijos ekranus, kameras ar telefonų pakrovėjus ir net funkcijas, tokias kaip „Start/Stop“ mašinos užvedimą ir užgesinimą, vienu mygtuku. Vien ši funkcija reikalauja daug ir labai staigiai suteikiamos energijos. Dėl šios priežasties, akumuliatorių gamintojai stengiasi pritaikyti akumuliatorių gaminimo technologijas ir tipus, kurie puikiai ir efektyviai patenkintų šiuolaikinių automobilių ir jų savininkų poreikius. Šiuolaikinės gamybos technologijos leidžia sukurti akumuliatorius, kurie veikia ilgesnį laiką ir puikiai atlaiko išsikrovimo ir pakrovimo procesus, neprarasdami savo našumo. Šiame straipsnyje pateikiama informaciją, kurią naudinga žinoti apie akumuliatorius.
Kaip tiksliai veikia automobilių akumuliatoriai?
Automobilinis akumuliatorius suteikia reikalingą elektros energijos kiekį tam, kad visi elektriniai automobilio komponentai galėtų veikti. Be akumuliatoriaus, jūsų automobilis, tiesiog negalėtų užsivesti. Tačiau, tikrai naudinga žinoti, kaip šis svarbus ir būtinas automobilio komponentas veikia. Visų pirma, naudinga žinoti, kad jūsų automobilis užsiveda, o jo elektroniniai komponentai ima veikti dėl cheminės reakcijos. Akumuliatorius konvertuoja cheminę energiją į elektros energiją, kuri reikalinga automobilio starteriui, kad mašina galėtų būti užvesta. Tačiau, akumuliatorius ne tiks suteikia energiją, kurios reikia automobilio užvedimui, bet ir stabilizuoja įtampą, kad variklis galėtų ir toliau veikti. Taigi, nuo akumuliatoriaus tikrai priklauso visas automobilio veikimas. Ir nors akumuliatorius atrodo tik kaip nedidelė dėžutė, jo vaidmuo ir teikiama energija yra milžiniška.
Kokie yra akumuliatorių tipai?
Akumuliatoriai vaidina labai svarbų vaidmenį ir yra neatsiejama automobilio ir jo komponentų veikimo dalis. Tačiau, naudinga žinoti ir tai, kad akumuliatoriai gali būti 3, pagrindinių tipų. Didžioji dalis automobilinių akumuliatorių veikia švino-rūgšties technologijos pagrindu. Ši technologija naudoja cheminę reakciją tarp švino plokštelių, sieros rūgšties ir distiliuoto vandens, kad būtų išgaunama elektros energija. Šio tipo akumuliatoriai laikomi klasikiniais ir yra naudojami plačiausiai. Jie tinka tiek senesniems automobiliams, tiek tiems, kurie turi „Start/Stop“ užvedimo technologiją. Tiesa, anksčiau, šie akumuliatoriai galėjo būti papildomi distiliuotu vandeniu, tačiau, dabar, saugumo dėlei, šio tipo akumuliatoriai negali būti papildomi. Švino-rūgštiniai akumuliatoriai yra sąlyginai atsparūs stiprioms ir gilioms iškrovoms, tačiau, siekiant, kad jie ilgai veiktų, būtina tinkamai jais rūpintis ir prižiūrėti. Nereikėtų leisti tokiam akumuliatoriui pilnai išsikrauti, reikėtų nuolat tikrinanti jo įtampos lygį ir reikalui esant, jį krauti tik kokybišku ir geru akumuliatorių įkrovikliu.
AGM akumuliatoriai - pažangiausi ir tinkantys reikliausiems automobiliams. Šio tipo akumuliatoriai naudoja pažangiausią švino-rūgšties technologiją: stiklo kilimėlis, esantis tarp plokščių, sugeria visą rūgštį arba elektrolitą ir užtikrina labai aukštą ciklinį akumuliatoriaus stabilumą. Dėl šios priežasties, šie akumuliatoriai gali būti pakartotinai įkraunami ir iškraunami, išvengiant našumo netekimo. Teigiama, kad jie gali būti net iki 3 kartų efektyvesni nei klasikiniai švino-rūgštiniai akumuliatoriai, puikiai tinka šiuolaikinėms mašinoms ir jų technologijoms.
Galiausiai, akumuliatoriai gali būti želinio arba gelinio tipo. Vietoje skysto pavidalo, rūgštis arba elektrolitas akumuliatoriuje yra naudojamas saugioje gelio formoje. Toks akumuliatorius užkerta kelią elektrolito išsiliejimui, yra atsparus smūgiams ir pasižymi geresniu atsparumu ekstremalioms temperatūroms. Tiesa, gelinis elektrolitas yra trapus ir gali būti neatsparus aukštoms įtampoms. Dėl šios priežasties, staigus išsikrovimas ar netinkamas įkrovimas gali padaryti nepataisomą žalą geliniam akumuliatoriui. Tačiau, jie ilgai išlaiko įtampą, be pakrovimo.
Kas skatina automobilio akumuliatoriaus išsikrovimą?
Kad ir kaip apmaudu, tačiau, yra veiksnių, kurie skatina akumuliatoriaus išsikrovimą, o ir patys akumuliatoriai, toli gražu, nėra ilgaamžiai. Akumuliatorius gali greičiau išsekti arba visiškai išsikrauti, jei paliksite įjungtus žibintus ar salono apšvietimą. Taip pat, akumuliatorių sekina ir krovimosi sistemos gedimai, vyksta energijos nutekėjimas, net kai automobilis yra neužvestas. Akumuliatorius gali greičiau išsikrauti ir dėl itin ekstremalių, žemų temperatūrų. Žinoma, jis greičiau išsikraus ir dėl amžiaus. Jei pastebite, kad akumuliatoriaus įtampa vis mažėja, geriausiu pagalbininku gali tapti akumuliatoriaus pakrovėjas. Kokybiškas ir geras pakrovėjas padės efektyviai ir saugiai įkrauti akumuliatorių, tolimesniam naudojimui.

Autorius: 
„Lazdijų žvaigždės“ inf.