Senyvo amžiaus žmonių slaugymo kasdienybė ir iššūkiai
Kaip ir kiekviename darbe, taip ir slaugytojo kasdienybėje netrūksta iššūkių. Juk šis kilnus darbas reikalauja ne tik fizinės ir emocinės stiprybės, bet ir empatijos, noro būti naudingam. Nors senyvo amžiaus žmonės išreiškia vis mažiau pageidavimų, slaugytojai, nepriklausomai nuo paciento sveikatos būklės, susiduria su sudėtingomis užduotimis:
-
palaikyti asmens higieną ir kuo geresnę savijautą;
-
užtikrinti saugumo jausmą ir emocinę paramą;
-
organizuoti gydytojo apsilankymus ir skirti vaistus.
Čia sąrašas tikrai nesibaigia, tad tik pašaukimą turintys žmonės gali išties susitvarkyti su kasdienybės keliamais iššūkiais. Pažvelkime į šiuos iššūkius iš arčiau ir aptarkime, kaip galėtume palengvinti slaugytojo kasdienybę?
Fizinių poreikių tenkinimas
Vos pradėję dirbti slaugytojai sutelkia visą dėmesį į slaugomo paciento fizinius poreikius. Tai natūralu, kadangi slaugydami senjorus, kurie nebegali patys pasirūpinti savo asmenine higiena, tenka daug rūpesčių, kurie reikalauja fizinės ištvermės. Visgi sauskelnių keitimas, maudymas, aprengimas gali būti ne tik fiziškai, bet ir emociškai sudėtinga užduotis, kadangi slaugytojas gali jaustis prastai pažeisdamas senjoro privatumą ir orumą. Taip pat slaugytojas visiškai perima paciento savarankiškumą:
-
atlieka namų ruošos darbus;
-
gamina valgį;
-
pasirūpina svarbiausiais pirkiniais.
Dar tik kalbant apie fizinius slaugomo asmens poreikius susiduriama su emociniais sunkumais – iš slaugytojo reikalaujama kantrybės, empatijos ir stiprybės, kad būtų patenkinti pagrindiniai senstančio asmens poreikiai. Visgi tiek slaugytojas, tiek senjoras gali pasijusti kur kas geriau, jei senstantis žmogus neprarastų visų galimybių pasirūpinti savimi. Tikras išsigelbėjimas – slaugos konsultacijų centras SIDABRA, siūlantis ne tik profesionalius mokymus specialistams, bet ir visas priemones, be kurių slaugytojas ir slaugomas asmuo negalėtų išsiversti. SIDABRA.LT įsigykite burnos skalavimo skystį ir dantų pastą, kuri leis pačiam pacientui pasirūpinti savo burnos higiena be slaugytojo įsikišimo. Mažais žingsneliais įgykite paciento pasitikėjimą ir pagarbą.
Emocinės paramos teikimas
Vis ilgiau dirbdamas slaugytojas ima suvokti, kad senstantis žmogus nori jaustis gerai ne tik fiziškai – ypač tada, kai jis jaučiasi vienišas ir izoliuotas nuo socialinio gyvenimo. Tuomet tai tampa jūsų dar sudėtingesnė pareiga suteikti pacientui emocinę paramą. Dažnai artimųjų apleisti senjorai jaučiasi bejėgiai ir niekam nereikalingi, tad palaikydami asmeniškesnį pokalbį ar pakviesdami pacientą papietauti kartu leisite savo slaugomam žmogui pasijusti oriam ir vertingam.
Sudėtingi sveikatos atvejai
Deja, ne su visais slaugomais asmenimis pavyks palaikyti nuoširdų pokalbį – pacientai su sunkiomis lėtinėmis ar psichinėmis ligomis reikalauja nuolatinės medicininės pagalbos ir paramos. Dėl tam tikrų ligų, pavyzdžiui, demencijos ar šizofrenijos, pacientai gali būti neprognozuojami, todėl darbo metu atlikdamas kasdienius slaugos darbus slaugytojas privalo susidoroti su dar didesne įtampa. Ant pečių krinta ir kiti atsakingi darbai, susiję su vaistų skyrimu ir paciento būklės stebėjimu, todėl slaugytojas turi būti organizuotas ir informuotas apie savo slaugomo žmogaus poreikius.
Nesunku perdegti, ar ne?
Deja, neretai rūpindamiesi pagyvenusiais žmonėmis, slaugytojai patiria daug streso, kaltės ir nerimo jausmą. Kartais dėl ilgų darbo valandų sunku suderinti šį kilnų ir pasiaukojantį darbą su šeima ir asmeniniu gyvenimu. Visgi svarbu priminti, kad kiekvienas slaugytojai turėtų teikti pirmenybę savęs priežiūrai, o negalėdamas susidoroti su užduotimis darbe ieškoti paramos ir alternatyvų – pavyzdžiui, pasikalbėti dėl galimybės slaugyti senjorą su mažesniais sveikatos priežiūros poreikiais. Taigi stengdamiesi išsaugoti kitų žmonių gyvenimo kokybę slaugytojai taip pat privalo pasirūpinti ir savo gerove.