Lazdijų gyventojams tebesiskundžiant dėl vandens kokybės, pozicijas išsakė Maisto ir veterinarijos tarnyba, merė A. Miškinienė
Merė A. Miškinienė: „Visi susitelkę dedame didžiausias galimas pastangas, kad vanduo Lazdijų mieste vienodai geras būtų visiems.“
Po to, kai praėjusiame „Lazdijų žvaigždės“ numeryje išspausdinome UAB „Lazdijų vanduo“ direktoriaus Eimanto Zaburo pateiktą redakcijai informaciją, kad Lazdijų mieste šiuo metu pagal turimus vandens tyrimus geriamojo vandens kokybė atitinka reikalavimus, miesto gyventojai žurnalistus kvietėsi į savo namus pažiūrėti, kaip atrodo tas kokybę atitinkantis vanduo. Pas kai kuriuos buvome užėję. Ir gyventojai, pasirodo, buvo teisūs: vanduo, jei ne rudas, tai akivaizdžiai geltonas.
Todėl redakcija raštu kreipėsi į Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą prašydama atsakyti:
Ar esate susipažinę su UAB „Lazdijų vanduo“ direktoriaus E. Zaburo atsakymais, kurie buvo išspausdinti pirmajame 2025 metų „Lazdijų žvaigždės“ numeryje sausio 3 dieną? Ar sutinkate su direktoriaus teigimu, kad „šiuo metu pagal turimus vandens tyrimus geriamojo vandens kokybė atitinka reikalavimus“?
Ar „Lazdijų vanduo“ po to, kai Lazdijuose atliko vandens kokybės gerinimo darbus (po gruodžio 19 dienos) yra prašiusi jūsų tarnybos atlikti tyrimus dėl vandens kokybės? Jei taip, ar kokybė atitiko normas?
Gavome štai tokį tarnybos atsakymą:
2025 metais dar nėra atlikti Lazdijų vandenvietės geriamojo vandens laboratoriniai tyrimai. Juos atlikus, bus galima patvirtinti šių metų vandenvietės vandens kokybę.
Pagal UAB „Lazdijų vanduo“ pateiktus 2024 m. gruodžio mėn. geriamojo vandens tyrimų protokolus nustatyta, kad Lazdijų vandenvietės geriamajame vandenyje nustatytos indikatorinių rodiklių spalvos ir drumstumo vertės neatitinka Lietuvos higienos normos HN 24:2023 „Geriamojo vandens saugos ir kokybės reikalavimai“ reikalavimų. Minėtu laikotarpiu tirti mikrobiologiniai rodikliai atitiko reikalavimus. Su įmone yra bendradarbiaujama, ji turės pristatyti papildomų tyrimų rezultatus Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai.
Iki šiol Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Priežiūros departamento Alytaus apygardos priežiūros skyrius pranešimų (skundų) dėl geriamojo vandens kokybės Lazdijų mieste negavo.
Po to, kai Lazdijų vandenvietėje buvo atlikti vandens kokybės gerinimo darbai, įmonė UAB „Lazdijų vanduo“ prašymų Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Priežiūros departamento Alytaus apygardos priežiūros skyriui dėl geriamojo vandens laboratorinių tyrimų atlikimo nebuvo teikusi. Vadovaujantis Lietuvos Respublikos geriamojo vandens įstatymu, geriamojo vandens tiekėjai privalo patys atlikti savo tiekiamo geriamojo vandens stebėseną pagal sveikatos apsaugos ministro nustatytus reikalavimus bei parengti ir suderinti su Valstybine maisto ir veterinarijos tarnyba geriamojo vandens stebėsenos programas.
Atsakymą dėl centralizuotai tiekiamo vandens kokybės ir jo gerinimo perspektyvų redakcijai raštu pateikė Lazdijų rajono savivaldybės merė Ausma Miškinienė.
„Esu informavusi centralizuotai tiekiamo geriamojo vandens vartotojus Lazdijuose, kad vandens kokybė mieste blogėja dėl šių priežasčių:
- vandens filtravimo sistemos gedimų bei nusidėvėjimų;
- vandentiekio avarijų ir po jų likvidavimo tam tikrą laiką matomų neigiamų vandens kokybės pokyčių (Lazdijų mieste statybos vyko ir dar vyksta visu tempu, tad avarijų neišvengta nei tvarkant automobilių stovėjimo aikšteles, nei gatves, nei statant naująjį Sporto centrą ar kitus svarbius objektus);
- vandens trasų, kuriomis pas gyventojus atbėga vanduo, nusidėvėjimo.
Šios problemos susiformavo per daugelį metų, miesto vandentiekis yra ne vieno namų ūkio, todėl, net ir priėmus sprendimus ir skyrus lėšas, problema neišsprendžiama taip greitai, kaip norime.
Reikšmingiausią vandens kokybės pablogėjimą Lazdijų mieste stebėjome gruodžio mėnesį. Taip nutiko, nes greta mano paminėtų vandens trasų nusidėvėjimo ir vandentiekio avarijų buvo nustatyti ir vandens filtravimo sistemos gedimai.
Vandens filtravimo sistema – tai besijungiančių atskirų vandenį filtruojančių frakcijų (granitinė skalda, kvarcinis smėlis ir kt., kas priklauso pagal technologiją) visuma. Minėta filtravimo sistema visa imtimi ir buvo pakeista, nustatyta tvarka buvo paimtas vandens mėginys ir ištirtas akredituotoje laboratorijoje. Laboratoriniai tyrimai patvirtino, kad per naujai užkrautą filtrą / filtravimo sistemą pratekėjęs vanduo atitinka bazinius HN:24 reikalavimus ir yra saugus vartoti.
Svarbu tai, kad po to, kai gyventojams vanduo tiekiamas pratekėjęs pro naują filtrą, situacija Lazdijų mieste pasikeitė. Dalyje miesto, kur vandens trasos sąlyginai naujos, vanduo vėl skaidrus, skanus ir gyventojai juo džiaugiasi, kitoje miesto dalyje vandens kokybė labai svyruoja – vieną dieną ji džiugina, kitą dieną vėl liūdina vartotojus. Ir, deja, yra miesto dalių, kuriose vandens kokybė jaučiamai nepagerėjo ir tai akivaizdžiai susiję jau ne su filtru, o su vandens trasomis. Liūdniausia situacija vadinamajame Dzūkų kvartale, taip pat dalyje M. Gustaičio gatvės, Seinų ir Sodų gatvėse.
Kaip jau esu minėjusi, mes nesnaudėme nei prieš šventes, nei per jas, nei po jų. Jau daugiau nei prieš metus suplanavome kapitalinį Lazdijų vandenvietės ir blogiausios būklės vandens trasų mieste atnaujinimą. Reikiami finansavimo šaltiniai numatyti, darbai suplanuoti, sprendimai taryboje priimti, projektavimo darbai jau vykdomi.
Darbai prasidės ir bus vykdomi visa imtimi jau šiais metais. Vandenvietėje (šalia Motiejaus Gustaičio gimnazijos) bus įgręžti nauji vandens gręžiniai, įrengta visiškai nauja ir moderni vandens kokybės gerinimo ir vandens įranga su filtravimo sistemomis, paklotos naujos vandens trasos ten, kur jos yra senos ir nusidėvėjusios.
Bendra visų darbų, kuriuos planuojama atlikti vandentvarkos srityje Lazdijų mieste iki 2025 metų pabaigos, vertė yra daugiau kaip 2 mln. eurų.
Suprantu situacijos sudėtingumą. Apgailestauju, kad ne viskas taip greitai, kaip norisi, bet tikrai nuoširdžiai galiu pasakyti – visi susitelkę dedame didžiausias galimas pastangas, kad vanduo Lazdijų mieste vienodai geras būtų visiems."
Nijolė Sukackienė, „Lazdijų žvaigždė“ (2025-01-10)
Komentarai
Ką gali vmvt juk jie padėtį
Kai rajono taryba kelia
Tai jau dabar Lazdijams bus
In one of their expert
Užtai džukų žinom skiria
Fitrą jie mat užkrovė...