Arklių drama Lazdijuose: VMVT gyvūnus žada palikti ten, kur jie yra
2018 metais ūkyje aptiktų arklių būklė. Žirgų globos asociacijos nuotr.
Po LŽ publikacijos apie Lazdijų rajone Antano Šaulio ūkyje klaikiomis sąlygomis laikomus arklius kilo nemenkas triukšmas. Šimtai internautų Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Feisbuko paskyroje ėmė „dėkoti“ tarnybai už „puikų“ darbą. VMVT tokio sarkastiško humoro nesuprato.
Kiek vėliau VMVT išplatino pranešimą spaudai, kuriame rašoma, kad „18 arklių laikantį ūkininką nuspręsta patraukti baudžiamojon atsakomybėn dėl žiauraus elgesio su gyvūnais“, tačiau tai nėra tiesa. Anot Žirgų globos asociacijos (ŽGA) atstovės Olgos Choroškovos, kuri nuolat lankosi teismo posėdžiuose dėl šio ūkio – jo savininkui A. Šauliui iškelta byla – administracinė, o ne baudžiamoji.
Jai nesutikus kelis kartus skambino kartodamas prašymą, o paskutinį kartą net ėmė kalbėti „gerokai pakeltu, nemaloniu tonu“, reikalaudamas raštiško patvirtinimo, kad arkliai kliniškai sveiki.
Žirgų globėjai teigia, kad po pasirodžiusių publikacijų bei reportažų, Lazdijų rajono VMVT viršininkas Auridas Marcinkus elgėsi geranoriškai, sutiko bendradarbiauti su žirgų globėjais. Valdininkas sutiko, kad ŽGA atsivežta nepriklausoma veterinarė galėtų padėti tarnybai įvertinant ūkyje esančių arklių būklę. Tiesa, paprašė, kad susitikimo laikas būtų suderintas iš anksto.
Iš anksto suderinus ūkio apžiūros dieną, su veterinare atvykę ŽGA bei VMVT atstovai netikėtai rado užrakintą tvartą, kuriame ir gyvena pats ūkininkas A. Šaulys. Apžiūrėjus plačią teritoriją, ganyklose aptikti 12 arklių, – visi, išskyrus tuos, dėl kurių sveikatos ŽGA ir skambino pavojaus varpais. O.Choroškova įtaria, kad likę 6 paliegę gyvūnai galimai buvo nuslėpti sąmoningai.
Nepriklausoma veterinarijos daktarė Austėja Girininkaitė teigia, kad tuo metu jai pavyko apžiūrėti vos du gyvūnus, – kiti buvę pernelyg baikštūs, o daktarė, savo ruožtu, rekomendavo sulaukti gyvūnų savininko. Išsamiai nepatikrinus visų gyvūnų būklės A. Girininkaitė atsisakė rašyti nepriklausomos ekspertės išvadas apie jų sveikatą.
Tačiau išvadų nebuvimas visiškai nesutrukdė VMVT savo Feisbuko paskyroje paskleisti žinią, neva „šiuo metu visų ūkyje laikomų arklių sveikatos būklė yra normali. Tai patvirtino ir nepriklausomą apžiūrą atlikusi privati veterinarijos gydytoja.“ Lazdijų VMVT viršininkas A. Marcinkus LŽ patvirtino, kad žinutėje remiamasi A. Girininkaitės apsilankymu.
Paklaustas kodėl cituoja daktarę kuri atsisakė teikti išvadas, A. Marcinkus sakė: „Ji pasakė, kad tų dvylikos (arklių) jokių klinikinių ligos požymių nėra. Aš paprašiau parašyti tai raštu. Kiek apžiūrėjot, tiek prašau ir įvertinti. Bet ji atsisakė tai daryti. Aš neprašiau jos parašyti, kad visi ūkyje laikomi žirgai sveiki. Aš paprašiau, kad parašytų, kad 12 apžiūrėtų žirgų yra kliniškai sveiki.“
Nepaisant to, VMVT Feisbuko paskyroje nurodoma, kad nepriklausomos veterinarės vertinimu, visi ūkyje esantys arkliai yra normalios būklės.
Tačiau anot pačios A. Girininkaitės jokių, net žodinių, išvadų apie tai, kad arkliai yra kliniškai sveiki ji nedarė ir daryti negalėjo. Jos teigimu, po apžiūros VMVT valdininkas ėmė ją spausti padaryti rašytinę išvadą. Jai nesutikus kelis kartus skambino kartodamas prašymą, o paskutinį kartą net ėmė kalbėti „gerokai pakeltu, nemaloniu tonu“, reikalaudamas raštiško patvirtinimo, kad arkliai kliniškai sveiki.
Nors gyvūnų gynėjai ne kartą reikalavo tiesiog konfiskuoti gyvūnus, VMVT ir toliau nemato būtinybės tai daryti. „Nežinom kaip bus, kai sulauksim rudens, bet dabar tiesiog pastoviai stebimas tas ūkis“, – teigė A. Marcinkus.
Savo ruožtu, gyvūnų globėjus stulbina atmestinas VMVT atstovų elgesys teisme, kuriame sprendžiamas A. Šaulio arklių likimas: „Kvalifikuotas kaltinamojo advokatas atrado dideles spragas tarnybos inspektorių kompetencijoje, kiaurymes žiniose, nesugebėjimą apginti savo nuomonės, akivaizdų bendro gyvūnų gerovės supratimo trūkumą“, – rašoma ŽGA Feisbuko poste.
Anot O. Choroškovos, VMVT atstovas A. Marcinkus net nesistengė ginti gyvūnų teisme – išėjo iš posėdžio vos po 20 minučių.
Tuo metu VMVT atstovas neatmeta galimybės, kad arklių ūkyje gali dar ir padaugėti: „Jeigu jis bus pasiruošęs reikiamą kiekį pašarų, jeigu jis bus įsirengęs tvarte gardų, pagal tai mes ir spręsim kiek jis gali jų laikyti“, – teigė valdininkas.
Anot O. Choroškovos, ES gyvūnų gerovės rekomendacijos numato, kad vienam arkliui ganytis skirtas optimalus plotas siekia vieną hektarą. Tai reiškia, jog A. Šaulio ūkyje turimų arklių kiekis jau dabar viršija šią rekomendaciją dvigubai.
Tačiau, anot A. Marcinkaus, arklių kiekį ūkyje apspręs kiekis gardų, kuriuos ūkininkas sugebės pasistatyti. Jeigu ūkininkas sugebės suręsti gardus dar didesniam kiekiui arklių bei įrodyti, kad turi jiems pakankamai pašaro, jis galės laikyti dar daugiau gyvūnų.
Panašu, kad VMVT bei Lazdijų valdininkų reakcijos į ūkyje kankinamus arklius kiek keistokos. Pasak A. Marcinkaus, šiuo metu daroma viskas, kad arkliai liktų pas ūkininką, esą, net meras pažadėjo skirti savivaldybės pinigų pašarams. „Dėl arklių konfiskavimo kalbos šiuo metu nėra“, – kalbėjo A. Marcinkus.
Teismas nuosprendį byloje turėtų paskelbti birželio 25 d.
Margarita VOROBJOVAITĖ
Komentarai
Eroganciskas tas A.Marcinkus