Airija – sala, kuri išsikapstė iš vargo

By Macnolete - https://www.flickr.com/photos/macnolete/997055128/, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4543394
Airija – tai vienas įkvepiančiausių pavyzdžių Europoje, kaip šalis, anksčiau gaudavusi paramą iš Europos Sąjungos Sanglaudos fondo, sugebėjo transformuoti savo ekonomiką, sustiprinti regionus ir šiandien pati imasi iniciatyvų, kurios skatina tvarią, žalią ir socialiai atsakingą plėtrą. Nors Airija geografiškai yra ištisas didelis žemynas, jos pakrantės salos susiduria su iššūkiais, būdingais mažoms izoliuotoms teritorijoms – ištuštėjimu, senstančia infrastruktūra, energetiniu nesaugumu. Būtent šioms...
Tai – pirmoji nacionalinė Airijos salų politika per pastaruosius 27 metus. Ji apima 23 gyvenamas salas, esančias šalies vakarinėje, pietinėje ir šiaurinėje pakrantėje, ir remiasi penkiais kertiniais tikslais: gyventojų skaičiaus atkūrimu, ekonomikos diversifikavimu, geresnėmis sveikatos paslaugomis, salų bendruomenių įgalinimu bei žaliųjų ir skaitmeninių sprendimų diegimu. Strategija buvo sukurta glaudžiai bendradarbiaujant su vietos gyventojais, o ją palaikė ir ES iniciatyva „Clean Energy for EU Islan“.
Viena iš įdomiausių programos dalių – „Croí Cónaithe“ schema, kurios tikslas – atgaivinti salose esančius apleistus pastatus, suteikiant iki 84 000 eurų subsidiją jų renovacijai. Tokiu būdu ne tik atnaujinama infrastruktūra, bet ir skatinamas naujakurių apsigyvenimas salose. Iniciatyva orientuota į šeimas, norinčias pabėgti nuo miesto šurmulio ir pasirinkti gyvybingą, bendruomenišką gyvenimą.
Be to, programoje numatyta investicijų į energetinę transformaciją – mažosios salos tampa savarankiškomis, diegia saulės ir vėjo energijos sistemas, mažina priklausomybę nuo iškastinio kuro. Arano salose, kurios anksčiau buvo priklausomos nuo dyzelinių generatorių, dabar veikia bendruomeninis energetikos kooperatyvas, kurio tikslas – 100 proc. energijos padengti iš atsinaujinančių šaltinių. Tai žingsnis link energetinio saugumo, klimato tikslų įgyvendinimo ir bendruomeninės nuosavybės stiprinimo.
Airijos pavyzdys išryškina platesnį istorinį kontekstą – šalis, kuri dar 1990-aisiais buvo laikoma viena skurdžiausių ES narių, intensyviai naudojosi Sanglaudos fondo galimybėmis. Gauta parama buvo nukreipta į kelių, geležinkelių, švietimo, ryšių plėtrą ir padėjo Airijai tapti vienu sėkmingiausių ES augimo pavyzdžių. Dabar, kai Airijos BNP viršija ES vidurkį, šalis nebegali gauti Sanglaudos fondo paramos – bet savo raida liudija, ką gali nuosekli ir tikslinga parama bei nacionalinis apsisprendimas.
„Our Living Islands“: Airijos salų atgaivinimo programa
2023 m. Airijos vyriausybė pristatė dešimties metų nacionalinę politiką „Our Living Islands“, skirtą šalies pakrantės salų bendruomenėms stiprinti. Ši politika siekia užtikrinti, kad tvarios, gyvybingos bendruomenės galėtų toliau gyventi ir klestėti atokiose salose. Pagrindiniai strateginiai tikslai, identifikuoti pačių salų gyventojų, apima:
• Gyventojų skaičiaus atgaivinimą
• Salų ekonomikos diversifikavimą
• Sveikatos ir gerovės paslaugų gerinimą
• Salų bendruomenių įgalinimą
• Išmanių ir tvarių ateičių kūrimą
Airija pakilo iš vargo, atsisveikino su priklausomybe nuo paramos ir tapo lydere žaliųjų pokyčių, regioninės politikos bei bendruomenių įgalinimo srityje. Šis pasakojimas gali įkvėpti ir kitas Europos salas – nuo Baltijos iki Viduržemio jūros – kurti ateitį, paremtą vietos jėga, solidarumu ir išmintinga parama.