Įgūdžių sąjunga: kaip pasiruošti konkurencingai Europai

Įgūdžių sąjunga sieks stiprinti Europos Sąjungos žmogiškąjį kapitalą, kad būtų didinama ES konkurencingumo galia. Ši iniciatyva yra vienas pagrindinių naujosios Europos Komisijos pirmųjų 100 dienų prioritetų.

Pagrindiniai šios iniciatyvos tikslai:

- Bazinių įgūdžių stiprinimas – pavyzdžiui, per Bazinių įgūdžių rėmimo schemos pilotinį projektą;

- Nuolatinio mokymosi galimybės suaugusiesiems – per Įgūdžių garantijos pilotinę programą, kuri skatins nuolatinį kvalifikacijos tobulinimą ir persikvalifikavimą;

- Įdarbinimo palengvinimas ES verslams – per Įgūdžių perkeliamumo iniciatyvą, kuri padės lengviau pripažinti įgūdžius ir kvalifikacijas visoje ES;

- Talentų pritraukimas ir išlaikymas ES ekonomikai – per „Choose Europe“ veiksmą, skirtą pritraukti geriausius pasaulio talentus;

- Stipri valdymo sistema – remiantis Europos aukšto lygio įgūdžių taryba ir Europos įgūdžių stebėjimo observatorija.

Ši iniciatyva suteiks naujų galimybių visiems europiečiams – nuo mokyklą lankančių vaikų iki žmonių, artėjančių prie pensijos. Ji skatins įgūdžių perkeliamumą visame žemyne, skatinant laisvą žinių ir inovacijų judėjimą.

Įgūdžių sąjungos veiksmų planas

Kartu su Įgūdžių sąjungos komunikacija Europos Komisija pristato du svarbius planus:

 Bazinių įgūdžių veiksmų planą, skirtą stiprinti raštingumo, matematikos, gamtos mokslų ir skaitmeninius įgūdžius, skatinti STEM (gamtos mokslų, technologijų, inžinerijos ir matematikos) karjeras bei didinti moterų įsitraukimą į šias sritis;

 STEM švietimo strateginį planą, kuris padės parengti visuomenę skaitmeninei ir švariosios technologijos (Clean-Tech) transformacijai.

Nauji tikslai iki 2030 metų

Europos Komisija iškėlė ambicingus tikslus, kuriuos valstybės narės turėtų pasiekti iki 2030 m.:

- Mažiau nei 15 proc. mokinių turėtų patirti nesėkmes raštingumo, matematikos, gamtos mokslų ir skaitmeninių įgūdžių srityse;

- Bent 15 proc.  mokinių turėtų pasiekti aukščiausius rezultatus raštingumo, matematikos ir gamtos mokslų srityse;

- Ne mažiau kaip 45 proc. vidurinio profesinio mokymo studentų turėtų mokytis STEM srityse, o bent viena iš keturių studenčių turėtų būti mergina;

- Trečiojo lygio išsilavinime bent 32 proc. studentų turėtų rinktis STEM disciplinas, o bent du iš penkių studentų turėtų būti moterys;

- Ne mažiau kaip 5 proc. studentų turėtų būti įtraukti į IRT (informacinių ir ryšių technologijų) doktorantūros programas, iš kurių bent vienas iš trijų studentų turėtų būti moteris.

Tvirtas pagrindas per švietimą ir mokymą

Švietimas ir mokymas atlieka esminį vaidmenį kuriant kokybiškas darbo vietas ir geresnį gyvenimą. Siekiant stiprinti bazinius įgūdžius, bus įgyvendinama Bazinių įgūdžių rėmimo schema, skirta padėti vaikams ir jaunimui, turintiems mokymosi sunkumų.

ES, kartu su valstybėmis narėmis, kurs ir finansuos veiksmingas intervencijos priemones:

- Ankstyvo įspėjimo sistemas;

- Pažangos stebėseną;

 -Individualizuotą pagalbą;

- Bendradarbiavimo tinklus mokymosi sunkumų turintiems asmenims.

Nuolatinis įgūdžių tobulinimas – nauja norma

Atsižvelgiant į besikeičiančią darbo rinką, nuolatinis kvalifikacijos tobulinimas ir persikvalifikavimas tampa esmine profesinio gyvenimo dalimi.

 Komisija parengs „Įgūdžių garantijos“ pilotinę programą, kuri:

 Suteiks galimybes darbuotojams, kuriems gresia atleidimas, mokytis ir persikvalifikuoti;

 Palengvins perėjimą iš vienos įmonės ar sektoriaus į kitą.

Be to, ES sustiprins ir optimizuos ES įgūdžių akademijas, kurios padės paruošti darbo rinką žaliajai transformacijai ir „Clean Industrial Deal“ iniciatyvai.

Laisvas įgūdžių judėjimas ES

Norint visiškai išnaudoti bendrosios rinkos potencialą, reikia skatinti įgūdžių mobilumą. Tam bus sukurta Įgūdžių perkeliamumo iniciatyva, kuri:

- Palengvins įgūdžių ir kvalifikacijų pripažinimą visoje ES, nepriklausomai nuo to, kur jie buvo įgyti;

- Skatins skaitmeninių kvalifikacijų naudojimą ir pripažinimą.

ES – pasaulinis talentų centras

Įgūdžių sąjunga padės ES pritraukti, plėtoti ir išlaikyti svarbiausius talentus tiek iš Europos, tiek iš viso pasaulio. „Choose Europe“ iniciatyva – Komisija skirs 22,5 mln. eurų per Marie Skłodowska-Curie veiksmų programą, siekdama pritraukti pasaulinio lygio talentus, siūlydama puikias mokslinių tyrimų ir karjeros perspektyvas.

ES talentų rezervas – Po Europos Parlamento ir Tarybos pritarimo Komisija įsteigs ES talentų duomenų bazę, kuri padės pritraukti specialistus iš už ES ribų, ypač ten, kur trūksta darbuotojų. Vizų strategija – šiais metais Komisija pristatys naują strategiją, kuri padės pritraukti aukščiausio lygio studentus, kvalifikuotus darbuotojus ir tyrėjus.

Tvirta nauja valdymo sistema

Norint užtikrinti sėkmingą Įgūdžių sąjungos įgyvendinimą, reikės kolektyvinės atsakomybės, didesnių investicijų ir veiksmingų reformų. Europos įgūdžių stebėjimo observatorija – rinksianti duomenis apie įgūdžių pasiūlą ir paklausą, ankstyvus perspėjimus apie trūkumus strateginiuose sektoriuose. Naujoji Europos aukšto lygio įgūdžių taryba – suvienys švietimo įstaigas, verslo lyderius ir socialinius partnerius, kad pateiktų aiškią strategiją įgūdžių vystymui. ES rekomendacijos dėl švietimo ir įgūdžių – Komisija sieks įtraukti naują ES-27 rekomendaciją į Europos semestro ciklą, kad būtų suteiktos gairės valstybėms narėms ir suinteresuotiesiems asmenims.

 Investicija į ateities Europą

Žmogiškasis kapitalas, švietimas ir įgūdžiai yra Europos konkurencingumo pagrindas. ES siekia, kad kiekvienas jos gyventojas turėtų reikiamus įgūdžius, kad galėtų klestėti sparčiai besikeičiančiame pasaulyje.

Europos Komisijos spaudos centras

www.europospulsas.lt

 

Autorius: 
„Lazdijų žvaigždės“ inf.