Sekminių atlaidai Kryžiuose

Paskutinis žygio tikslas – Kryžių šventovė kartu su vyskupu.
Birželio 9 d. Metelių parapijos legendinėje diecezinėje Kryžių šventovėje vyko Sekminių atlaidai. Pirmą kartą jie buvo švenčiami 1816 m. gegužės 25 d., kai Seinų vyskupijos oficiolas Augustinas Polikarpas Marciejevskis Kryžių koplyčioje aukojo šv. Mišias, o popiežius Pijus VII maldininkams suteikė atlaidus. Keitėsi amžiai, keitėsi koplyčių istorija. Nuo 2000 metų turime naują ir pakylėtą ant kalnelio, Dzūkijos puošmeną, eilėse pavadintą gulbele, koplyčią.
Keitėsi ir Sekminių šventimo papročiai. Dar vienas kitas išlikęs senolis pasakoja apie minias maldininkų, atidardėjusių vežimais, atkeliavusių pėsčiomis į šiuos atlaidus. Po jų susiburdavę giminių ir kaimynų pulkeliai, pasivaišindavę namuose pagamintais valgiais, pasidalindavę savo džiaugsmais ir rūpesčiais. Šiandien galime pasidžiaugti kita gražia tradicija – jaunimo piligriminiais žygiais. Vilkaviškio vyskupijos jaunimo centras (VVJC) nuo 2009-ųjų, jubiliejinių šv. apaštalo Pauliaus minėjimo metų, kasmet Metelių parapijoje organizuoja jaunimo Sekmines.
Apie tai man papasakojo VVJC referentas Aurimas Galianovas. Pirmame 2009-ųjų žygyje dalyvavo per 400 piligrimų iš Marijampolės, Alytaus ir Lazdijų. Šiais metais pagrindinė grupė buvo iš Alytaus dekanato miesto mokyklų. Prie jų prisijungė Kazlų Rūdos, Šakių, Lazdijų dekanatų jaunuomenė. Kartu su savanoriais keliavo 100 jaunųjų piligrimų. Iš Alytaus ėjo pėsčiomis iki Miroslavo bažnyčios. Ten pasitiko parapijos klebonas Miroslav Dovda. Piligrimai apžiūrėjo bažnyčią, buvo pavaišinti pietumis, truputį pailsėjo ir žygiavo į Metelių parapiją. Ten pavakarieniavo, vėl trumpai pailsėjo ir Metelių bažnyčioje vyko Sekminių vigilija, Susitaikymo pamaldos. Kunigai klausė išpažinčių, vyko asmeniniai pokalbiai, Švč. Sakramento adoracija, šlovinimas. Po to dar valandėlę Impro 241 studija atliko improvizacijas ir visi išsiskirstė poilsiui. Sekminių dienos rytą papusryčiavo ir iškeliavo į Kryžių šventovę švęsti Sekminių atlaidų.
Kryžiuose juos džiugiai pasitiko Vilkaviškio vyskupijos vyskupas ordinaras Rimantas Norvila. Visi kartu pasidžiaugė šiuo gražiu susitikimu ir nusifotografavo. Toliau kartu su atvykusiais Metelių ir kitų parapijų piligrimais, svečiais iš visos Lietuvos, dviratininkais iš Vokietijos buvo švenčiama atlaidų iškilmė. Šv. Mišias koncelebravo vyskupas R. Norvila. Jam talkino vyskupo generalvikaras mons. Gintautas Kuliešius, Kučiūnų parapijos klebonas Vytautas Sakavičius. Kiti kunigai klausė išpažinčių. Homilijoje vyskupas pažymėjo Sekminių šventimo svarbą. Pagal bažnytinių švenčių hierarchiją ji yra trečioje vietoje. Priminęs Šv. Rašto pirmojo dienos skaitinio tekstą, kaip jautėsi visi žmonės, gavę Šv. Dvasios dovanas, kaip jie persikeitę, ragino ir šiandien mus, susirinkusius melstis, atverti savo širdis, pasitikėti ir priimti jos dovanas. Taip pat vyskupas pasidalijo ir patirtais įspūdžiais birželio 8 d. Krokuvos Marijos bazilikoje. Ten kardinolas Giovanni Angelo Becciu aukojo padėkos Mišias už Mykolo Giedraičio paskelbimą palaimintuoju. Kartu su kardinolu celebravo ir jis drauge su kitais Lietuvos, Lenkijos ir Baltarusijos vyskupais. Palaimintasis kilęs iš Lietuvos, tęsė vienuolinį gyvenimą Krokuvoje. Turėjo negalią ir tik malda susivienijęs su Kristaus Kryžiaus kančia gavo didelių Dievo dovanų. Turėjo pranašystės dovaną ir išmeldė kitiems daug Dievo malonių. Kardinolas pavadinęs palaimintąjį gražiausiu jaunosios Bažnyčios Lietuvoje žiedu, tapusiu viena iš brangiausių dovanų Lenkijai.
Homiletas ragino primti šv. Dvasią, atsinaujinti ir skleisti gerumą, meilę ir būti atviriems bendrystėje šeimoje, draugų, pažįstamų tarpe, parapijoje.
Šv. Mišių metu vyskupas taip pat teikė Sutvirtinimo sakramentą 21 tikinčiajam. Po šv. Mišių buvo garbinamas Švč. Sakramentas ir meldžiamasi birželinės pamaldos. Šventinėje liturgijoje giedojo Garliavos parapijos jaunimo choras.
Klebonas dėkojo vyskupui, kunigams, parapijos žmonėms, padėjusiems pasiruošti atlaidams, dėkojo jaunimui ir visiems atlaidų piligrimams.
Alvyra Grėbliūnienė,
Rūtos Jurkšaitės nuotr.