A. Ramanauskui-Vanagui – 100. Dzūkijos partizanų takais

Kovo 6 dieną, minėdami Lietuvos partizanų vado, brigados generolo Adolfo Ramanausko-Vanago 100-ąsias gimimo metines, mūsų  gimnazijos septintos klasės mokiniai, lydimi bibliotekininkės G. Baležentienės ir auklėtojos V.Urbonaitės, vyko į Bestraigiškės mišką, kur partizanų žūties vietoje, prie pat atkurto bunkerio, integruotą istorijos ir muzikos pamoką vedė istorijos mokytojas G. Vžesniauskas, muzikos mokytoja D.Kazlauskienė.

Mokytojas G.Vžesniauskas pasakojo apie laisvės kovas, labai aktyvius Dainavos apygardos partizanus, apie išskirtinę Lietuvos partizanų asmenybę  generolą A.Ramanauską-Vanagą. Mokytojas įsimintinai papasakojo apie šio iškilaus žmogaus partizaninę veiklą bei gyvenimą, priminė jo nuopelnus Lietuvai.

Muzikos mokytoja D.Kazlauskienė supažindino su naujesnių laikų liaudies dainomis, kurias kūrė ir dainavo patys partizanai. Pasiklausę, o vėliau ir kartu padainavę keletą partizaninio laikotarpio dainų, mokiniai stengėsi apibūdinti tiek dainų tematiką, tiek nuotaiką. Kadangi septintokai turėjo galimybę ne tik iš arti apžiūrėti bunkerį, bet ir jame pabūti, jiems buvo nesudėtinga įsivaizduoti, koks buvo sunkus laisvės kovotojų gyvenimas, koks liūdnas jų likimas, kai nuolat nebuvo aišku, ar sulauks kitos dienos, ar dar apkabins mylimąsias, ar galės priglusti prie visus sopulius gydančių motinos rankų, ar išgirs dar vieną padrąsinimą iš tėvo...

Jautru ir nepaprastai gražu buvo klausytis jaunais balsais, nepaprastai susikaupus, atliekamų partizaninio laikmečio dainų. Akivaizdu, kad vaikams tai nebuvo eilinė pamoka. Jos, integruotos ir netradicinėje aplinkoje vykusios, aidai jų galvose ir širdyse liks ilgam.

Tai buvo puikus pilietinio, patriotinio ugdymo pavyzdys, savo krašto, artimiausių jo apylinkių pažinimo, tapatumo su savo tauta pamoka. Žiūrint į vaikų akis, atrodė, kad ši pamoka pavyko... Manome, kad panašios išvykos vyks dar ne vienoje rajono vietoje, ir ne vieną kartą.

Pamoka baigėsi sugiedojus Lietuvos himną ir nulenkus galvas tiems, kurie padėjo tvirtą pamatą šiandienos laisvei, kurie yra ryžto, pasiaukojimo ir patriotizmo pavyzdys. Ne vienam, buvusiam šioje pamokoje, gimė mintys, kad čia dar sugrįš su savo artimaisiais ir parodys jiems ,,gyvą“ mūsų krašto istorijos dalelę.
 

Seirijų A.Žmuidzinavičiaus gimnazijos bibliotekinkė Gitana Baležentienė

Autorius: 
Lazdijų žvaigždės inf.

Komentarai

Puiki mokykla! Džiaugiuosi, kad mano vaikai joje mokosi!

Prieš 73 metus Mikabaliuose nuo banditų rankų,kuriems vadovavo banditų vadas "Daktaras",žuvo paprastų kaimo varguolių Balaševičių šeima,Saveikis ir jo sena motina.Nieks nesiruošia žygio organizuoti banditų takais?

o kas paminės nekaltai nužudytus bandito Šumlinsko gaujos Žemaitkiemio kaimo: Lažaunykų,Tamulionių,Dzymydų šeimas? Kodėl jau praėjo tiek laiko kaip nepriklausomi,o apie tai nutylima?

Labai teisingai. Banditų takai slepiami, nes jų juodi darbai dabar paversti žygdarbiais. Nei verkti, nei keiktis. Mano nuomone, - viskas nuo jų nukentėjusių žmonių jau seniai išverkta. Bet ir prakeikta. Prakeikta amžiams.

Labai gaila kad rajono kultūros namuose nevyko renginių Vanago 100 paminėti.

VISAI NEGAILA

Ačiū mokytojams Daivai ir Gintariui už pasidalintą informaciją su mokinukais.

Kaip smagu pamoka lauke. Šaunuoliai!

Kaži pamokoje lauke vaikams buvo papasakota kokiu būdu banditai žudė savo aukas?

buvo papasakota kokiu būdu stribai ir jų parankiniai išdavinėjo, suiminėjo, kankino ir žudė tuos kurie priešinosi okupacijai.

Mano nuomone, - o tiksliau gerai atsimenu, kad stribai atsirado daug vėliau. Tam, kad išnaikintų suįžūlėjusius, nebaudžiamus banditus, kurie žudė nekaltus žmones ištisomis šeimomis, - senelius, tėvus, vaikus, anūkus, o ir pavienius žmones: apylinkių ir kolūkių pirmininkus, buhalterius, mokytojus, bibliotekų vedėjus, kaimynus, draugus, pusbrolius ...

mokytojams esam dėkingi, kad išradingai auklėjat mūsų jaunimą ptriotiškumo.

o žudė tik stribai,banditai nežudė? jei sakome a pasakykime b,nes pusiau tiesa yra blogiau nei melas