Lietuviškos muzikos herojaus Č. Sasnausko 150-ųjų gimimo metinių paminėjimas Kapčiamiestyje

Viešnia – kompozitoriaus giminaitė Vilma Jarašienė yra Č. Sasnausko sesers Zofijos proanūkė.

Kapčiamiestyje prieš pusantro šimto metų gimė kompozitorius, dirigentas, vargonininkas, dainininkas Česlovas Sasnauskas, kurio garbei rengiami chorų festivaliai, jo vardu pavadinta gatvė. Kompozitoriaus 150–ųjų gimimo metinių paminėjimas pradėtas šv. Mišiomis Kapčiamiesčio Dievo Apvaizdos bažnyčioje. Padėtos gėlės prie atminimo lentos, vietoje, kur gimė lietuviškosios muzikos herojus Č. Sasnauskas. Taip atiduota pagarba šios žemės žmogui, kurio ne vienas kūrinys skamba ir šiandien. „Man itin svarbu paminėti šią datą, prisiminti Č. Sasnauską, apie kurį man tiek daug pasakojo močiutė ir mama“, – teigė viešnia, kompozitoriaus giminaitė Vilma Jarašienė – Č. Sasnausko sesers Zofijos proanūkė.
Muziejuje – kitokia paroda ir du itin vertingi eksponatai
Kapčiamiesčio E. Pliaterytės muziejuje atidaryta paroda, skirta Č. Sasnausko 150–osioms gimimo metinėms atminti. „Minint kompozitoriaus 150–ąsias gimimo metines, muziejuje atidarome šiek tiek kitokią parodą nei įprastai. Tai skaitmeninių vaizdų paroda apie kompozitoriaus gyvenimą ir kūrybą. Parodos metu girdime Č. Sasnausko kūrinių ištraukas, kai kurie kūriniai atliekami šiuolaikiškai“, – sakė Kapčiamiesčio E. Pliaterytės muziejaus vyr. muziejininkė Odeta Barkauskienė.
Susirinkusieji galėjo apžiūrėti ir du labai vertingus eksponatus. Tai kompozitoriaus dramblio kaulo batuta, kuria jis diriguodavo, ir studentų Č. Sasnauskui padovanota knyga – A. Juškos „Lietuvių liaudies melodijos“.  Ši knyga išleista 1900 m. Abu eksponatai yra saugomi Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejuje. „Eksponuojami šie itin vertingi eksponatai mūsų muziejuje bus iki liepos 20 dienos. Na, o Č. Sasnausko kūrinių ištraukas galima išgirsti visą vasarą kasdien nuo 11 iki 15 valandos“, – sakė Kapčiamiesčio E. Pliaterytės muziejaus vyr. muziejininkė Odeta Barkauskienė. Šiuos eksponatus įdėmiai apžiūrėjo ir Lazdijų rajono  savivaldybės mero pavaduotojas Gintautas Salatka, kartu su kapčiamiestiečiais paminėjęs kompozitoriaus Č. Sasnausko 150–ąsias gimimo metines.
Kapčiamiesčio seniūnas Vidmantas Dambrauskas sakė beskaitydamas suradęs, kad palaimintuoju paskelbtas Teofilius Matulionis gali būti susitikęs su kompozitoriumi Č. Sasnausku ir netgi bendravęs. Renginyje dalyvavo ir Lazdijų krašto muziejaus direktorė Daina Pledienė. Kapčiamiesčio E. Pliaterytės muziejaus vyr. muziejininkė O. Barkauskienė susirinkusiems papasakojo apie kompozitorių Č. Sasnauską – suprantamai, aiškiai, įtaigiai. Šis žmogus – kapčiamiestiečių pasididžiavimas. Vienas pirmųjų muzikos veikėjų Č. Sasnauskas (1867– 1916), gimęs Kapčiamiestyje, aktyvią kultūrinę veiklą pradėjo XIX a. pabaigoje ir didžiąją gyvenimo dalį praleido Peterburge. Į lietuviškos muzikos istoriją įėjo kompozitoriaus, koncertuojančio muziko bei leidėjo darbais. Ir nors Č. Sasnausko kūrybinis palikimas nėra gausus, tačiau labai vertingas, o kompozitoriaus sukurta daina „Kur bėga Šešupė“ pateko į lietuvių muzikos aukso fondą. Č. Sasnausko kūrinių sąrašą sudaro apie 100 kompozicijų.
Itin šiltai apie kompozitorių Č. Sasnauską pasakojo viešnia, kompozitoriaus giminaitė Vilma Jarašienė. Ji pasidalino savo močiutės ir mamos prisiminimais, parodė nuotraukų, kurias itin brangina ir saugo. „Anksčiau vis duodavome nuotraukų, kas tik paprašydavo, pažadėdavo grąžint, bet taip ir nesugrįždavo jos į šeimos albumą, tad dabar itin saugau“, – sakė ponia Vilma, rodydama nuotraukas ir vardindama savo giminaičių vardus, pavardes.  Ji pasakojo apie kompozitoriaus gerą širdį, jį buvus tikrą šeimos ramstį, ypač vargingiau gyvenusiems giminaičiams. Ji su šypsena veide papasakojo susirinkusiems, kaip ji, dar būdama maža mergytė, vis nesuprasdavusi, kodėl gi ta močiutė per šventes vis liepianti dainuoti dainą „Kur bėga Šešupė“, kuri ponią Vilmą lydi visą gyvenimą. O ji ir šiandien rūpinasi, kad kompozitorius Č. Sasnauskas būtų prisimenamas savo gimtinėje – Kapčiamiestyje.
Muzikinėje programoje skambėjo Č. Sasnausko muzika
Iškilmingas Č. Sasnausko 150–ųjų gimimo metinių paminėjimas persikėlė į Kapčiamiesčio laisvalaikio salę, kur renginio vedėja Lina Valentienė vieną po kito pristatė atlikėjus.
Šventinę programą pradėjo svečiai iš Lazdijų meno mokyklos – Valdemaras Krukonis (saksofonas) ir Ligita Motiejūnienė (klavinova). Jie atliko du kūrinius. Vienas iš jų – Č. Sasnausko daina „Karvelėli mėlynasis“ (pritaikyta saksofonui ir fortepijonui). Šis kūrinys itin šiltai buvo sutiktas klausytojų, tarp kurių šventinio koncerto klausėsi ir ponia Vilma Jarašienė – Č. Sasnausko sesers Zofijos proanūkė. Jaukioje Kapčiamiesčio laisvalaikio salėje nuvilnijo Kapčiamiesčio bendruomenės ansamblio (vadovas Laimis Juškaitis) daina „Kur bėga Šešupė“. Susikaupę ir tylėdami, paskendę savo mintyse, žiūrovai klausėsi giesmės „Marija, Marija“ (muzika Č. Sasnausko, žodžiai Maironio). Sakralu ir tyra... Šiam Maironio kūriniui ne vienas kompozitorius kūręs melodiją. Tai padarė ir  Č. Sasnauskas. Kapčiamiesčio laisvalaikio salės ansamblis „Sagucis“ (vadovė L. Valentienė) sudainavo gerai žinomą dainą „Žemėj Lietuvos“, tarsi sujungusią ir suvienijusią visus susirinkusius. O Kapčiamiesčio laisvalaikio salės kapela „Kapčius“ ( vadovė L. Valentienė) dainavo apie paprastus dalykus, be kurių neįsivaizduojama žmogaus būtis šioje žemėje – duoną kasdieninę, meilę gimtajai žemei.
 Ir kad ir kaip gyvenimas įdomiai brėžtų savo liniją – Kapčiamiestis Sasnauskų giminei visada bus ypatinga vieta. Kapčiamiesčio kapinaitėse palaidota kompozitoriaus mama Karolina Sasnauskienė, čia ilsisi ir daugiau Sasnauskų giminaičių. „Ši žemė itin svarbi net penkioms mūsų giminės kartoms, čia mūsų šaknys. Kai mama mirė, mes atvykstame į sodybą, kol kas dar tik dirbame čia, dar nepoilsiaujame, bet ši vieta man itin brangi, nes po šią žemę vaikščiojo  man patys brangiausi žmonės, tad man šis kraštas ypatingas“, – sakė ponia Vilma Jarašienė. Juk ir Č. Sasnauskas mėgo lankytis gimtajame Kapčiamiestyje, groti vargonais. Senutėlėje bažnyčioje aidėjo vargonai, užburdami nuostabiais muzikos garsais. Jo dainos, nuaidėjusios plačiai per visą Lietuvą, žadino lietuvių tautą, kėlė tautinį susipratimą, o savo talento jėgą jis – lietuviškos muzikos herojus Č. Sasnauskas – skyrė gimtajam kraštui.

Dineta Babarskienė, „Lazdijų reklama“

Autorius: 
Lazdijų žvaigždės inf.