Lazdijų M. Gustaičio gimnazijoje įkurtas Adolfo Ramanausko-Vanago kabinetas

Gegužės 25 d. Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijoje duris atvėrė Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio gynybos pajėgų vado, brigados generolo Adolfo Ramanausko-Vanago vardu pavadintas kabinetas. Istorijos mokytoja Audronė Pileckienė pakvietė į iškilmingą pamoką, skirtą atminti šiam garsiam Lietuvos partizanų vadui, kurio 100-osios gimimo metinės šiemet minimos, o 2018-ieji Lietuvos Respublikos Seimo paskelbti Adolfo Ramanausko-Vanago metais. Kabineto atidaryme dalyvavo Lazdijų rajono savivaldybės meras Artūras Margelis, Adolfo Ramanausko-Vanago dukra Auksutė Ramanauskaitė Skokauskienė su savo dukra, Krašto apsaugos savanorių pajėgų vadas plk. Artūras Jasinskas, Laisvės kovų dalyvis Jonas Arbačiauskas bei kiti garbūs svečiai.
Šios iškilios laisvės kovų asmenybės vardu pavadintas ir įkurtas naujas kabinetas Motiejaus Gustaičio gimnazijoje neatsitiktinai. Šioje gimnazijoje, kuri anuomet vadinosi Seinų valstybine gimnazija, septynerius metus mokėsi su tėvais Bielėnų kaime (Lazdijų r.) gyvenęs Adolfas Ramanauskas-Vanagas. Gimnaziją jis baigė 1937-aisiasi, šiame krašte jis užaugo, subrendo ir susiformavo kaip asmenybė.
Iškilmingos pamokos metu mokytoja A. Pileckienė kartu su mokiniais apžvelgė ginkluotos rezistencinės kovos etapus, aptarė, kas jiems būdinga, skaitė eiles bei jautrias ištraukas iš A. Ramanausko-Vanago knygos „Daugel krito sūnų, visus drauge kvietė padainuoti partizanines dainas.
Kabineto atidaryme dalyvavęs Lazdijų rajono savivaldybės meras A. Margelis pasakojo, jog augdamas tėviškėje netoli Kalniškės mūšio vietos, dar vaikystėje iš tėvų ir senelių ne kartą girdėjęs apie partizanų veiklą, kovas dėl nepriklausomybės, nors sovietmečiu apie jas niekas garsiai nekalbėjo. „Esame Dzūkijos kraštas, kuriame visą laiką labiausiai buvo priešinamasi okupaciniam rėžimui. Todėl man džiugu gyventi šiame krašte, mylėti žmones, didžiuotis partizanais ir partizanų vadais bei visais žmonėmis, kurie drąsiai kovojo ir ta kova nenuėjo veltui“, – sakė meras A. Margelis. Kabineto įkurtuvių proga gimnazijos direktorei Jurgitai Mozerienei meras dovanų įteikė tautodailininkės rankų darbo karpinį su Lazdijų miesto simbolika.
Renginio svečiai dėkojo Lazdijų rajono savivaldybės merui A. Margeliui bei gimnazijos bendruomenei už ypatingą pagarbą A. Ramanauskui-Vanagui ir jo atminimo įprasminimą. Pasak kraštiečio plk. A. Jasinsko, tai rodo tiek rajono vadovų, tiek šio krašto žmonių istorinės atminties išsaugojimo svarbos suvokimo brandą bei ugdo jaunosios kartos patriotinį sąmoningumą.
Iškilmingos pamokos metu taip pat oficialiai buvo užbaigta pilietinė akcija, kurios metu, minint Adolfo Ramanausko-Vanago 60-ąsias žūties metines, už Lazdijų krašto žmonių surinktas privačias lėšas buvo pastatyti trys vėliavų stiebai ir iškeltos Lietuvos valstybės vėliava, Lietuvos valstybės istorinė vėliava bei Lazdijų rajono savivaldybės vėliava Lazdijų Adolfo Ramanausko-Vanago aikštėje ir Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos kieme bei nupirkta keturi komplektai šių vėliavų.
Pasibaigus A. Ramanausko-Vanago kabineto atidarymo iškilmėms, visi renginio dalyviai keliavo į Lazdijų miesto A. Ramanausko-Vanago aikštę, kur vyko iškilminga karių savanorių priesaikos ceremonija. Prie paminklo šiam iškiliam Lietuvos partizanų vadui priesaiką Lietuvos Respublikai davė trisdešimt karių savanorių. Kariai prisiekė ištikimai tarnauti savo šaliai, vykdyti vadų įsakymus, negailėdami jėgų ir net gyvybės ginti savo valstybę, jos laisvę ir nepriklausomybę.
Lazdijų r. sav. inf.

Autorius: 
Lazdijų žvaigždės inf.

Komentarai

ir vėl pagarba Vanagui ir dar meras žino Kalniškės mūšį, o daugiau... ar esat nors žvakelę uždegę per šitiek renginių Lazdijų gatvėse išniekintiems ir Lazdijų kapinėse perlaidotiems partizanams? Nukankintiems ar mūšiuose žuvusiems kitiems miško broliams? O gal jų vaikai ne našlaičiai, o gal jiems žūstant neskaudėjo ar jų artimieji nešąlo Sibire, neverkė motinos ? Varge kokio supratimo mūsų valdininkai.

Meras turbut vienitėlis rajono vadovas gerbia tiek partizanus tiek tremtinius. Visuomet pagerbia . Nepilkit pamagu , kakodėl nepamatysi nei klėjaus nei kitų partijų klerkų .

Deja, bet blogai matot, nes kiti tai daro be reklamos.

Konservatoriai, tiek ir pats Klėjus pagerbia partizanus, šaulius, tremtinius, tik nedaro iš to reklamos. Tai nėra ta vieta ir tema kur galima būtų reklamuotis. Margeliui jau nėra nieko švento nei morališkos pagarbos.

O kokį darbą dirba g.Klėjus kad jis ir gyventojus priima ir kaip jūs teigiat spėja pagerbt šaulius, partizanus...

o nuo kada meras prdėjo gerbti partizanus ir dalyvauti renginiuose? kažkaip anksčiau tai jam nebuvo svarbu ir nedalyvavo nei perlaidojant nei gerbiant, o ir dabar užsiciklinis tik dviem objektam ir viskas.

O kada bus įkurtas nors kažkoks mažytis kambarėlis ,kur būtų galima sužinoti apie banditų "miškinių" nužudytus žmones?

įsikurkit patys ir turėsit.

nešiepk dantų ,gerai,o gal pats bandito palikuonis ...prisidengęs partizano vardu

oj piktuolis-ė. Žiūrėkite savo gyvenimo.

o tu žiūrėk savo ,nes valdžia pasikeis o kepurės nespėsi pasikeist

Gerb.Anuprai.Nužudytųjų žmonių sąrašai su pavardėmis, gimimo metais, kas buvo mokytojai, eiliniai valstiečiai ir t.t. , apimantys Lazdijų, Varėnos, Alytaus rajonų gyventojus(įvardijami ne rajonai, o kaip apskritys, valsčiai) buvo patalpinti 1962 metais LTSR Mokslų akademijos išleistoje knygelėje "Faktai kaltina" su pavadinimu "Buržuazinių nacionalistinių gaujų siautėjimas Dzūkijoje".Ir 1964 metais leidimas knygelės "Faktai kaltina" su pavadinimu "Buržuazinių nacionalistinių gaujų siautėjimas Lietuvoje", tačiau ten apima Aukštaitiją.

Ir vėl banditus garbina.....

Tai kur Vytuolis?

Tai gal ir nekaltu Zemaitkiemio kaimo gyventoju zudikui J.Sumlinskui-Kerstui muzieju atidarysite?

Žudikams nėra ir nebus senaties.Tik amžinas pasmerkimas

pažiūrėjus į balkonėlį, kur šeštadienį margis stovėjo Druskininkuose man viskas aišku apie jį.... sarmata!

tai negi tik dabar sužinojot apie jo bendrystę su malinausku?