Socialinės Verstaminų dirbtuvės – ypatinga vieta tapti reikalingiems

Su socialinių dirbtuvių darbuotojomis. Antra iš dešinės – Irina Poteliūnienė, trečia – Vilma Butkauskienė, penkta – Dovilė Zilinkienė.

Prisipažinsiu – kai šią savaitę važiavau į Verstaminuose įsikūrusias, Lazdijų socialinių paslaugų centrui priklausančias socialines dirbtuves, tikėjausi ten pamatyti tik laiką pagal savo pomėgius leidžiančius žmones. Žinojau, kad visi jie turi sveikatos negalių, todėl rimtai įpareigoti juos dirbti, gaminti ar kurti vargu ar įmanoma. Tikrai klydau.

Yra baigusiųjų profesinio rengimo centrus

Jau peržengusi jų buveinės, kuri yra įsikūrusi buvusiame Verstaminų daugiafunkciame centre, duris supratau pakliuvusi į rimtas dirbtuves. Jų lankytojai, taip socialinių dirbtuvių darbuotojai vadina čia dirbančius žmones, atlieka rimtus darbus: lieja gipso dirbinius buičiai papuošti, žvakes, mezga kilimėlius ir kitus dirbinius, gamina šventinę atributiką, puošmenas, suvenyrus, tekstilės gaminius. Ne vienas jų yra baigęs profesinio rengimo centrus, jau išmokę vienokio ar kitokio amato. Prie didžiulio stalo, kuris užima pagrindinę socialinių dirbtuvių patalpų dalį, jie kasdien nuo 9 iki 15 valandos sėdi, dirba ir bendrauja kaip vieninga šeima.

Greitai bus metai, kaip veikia šios socialinės dirbtuvės, kurių veikla vykdoma Europos Sąjungos finansuojamo projekto, kuris yra skirtas specifinę negalią turintiems darbingo amžiaus žmonėms,  lėšomis. Projektas vykdomas visoje Lietuvoje, prie jo svariai prisidėjo ir rajono savivaldybė.

Kasdien į darbą atveža ir parveža namo

Socialinių dirbtuvių gamybos ar paslaugų teikimo meistrė Dovilė Zilinkienė sako, jog šiuo metu dirbtuves lanko 13 rajono asmenų nuo 21 iki 56 metų. Nors dirbtuvėse yra numatyta 10 vietų lankytojams, tačiau dažniausiai dėl ligos ar kitokių priežasčių jų čia tiek nesusirenka. Štai ir mūsų viešnagės dieną čia dirbo 7 dirbtuvių lankytojai.

Didelis patogumas jiems ir jų šeimoms yra tai, kad visus juos į dirbtuves atveža Lazdijų socialinių paslaugų centro automobilis. Taip pat ir išvežioja į namus po darbo dienos. Kelionė netrumpa, nes lankytojai – iš viso rajono: iš Noragėlių, Seirijų, Šventežerio, Kučiūnų, Būdviečio seniūnijų. Du iš jų – nuolatiniai Lazdijų socialinių paslaugų centro institucinės globos gyventojai.

„Iš pradžių manėme, kad bus sunku visus nustatytu laiku surinkti, laikytis nustatytos tvarkos, kad jie pasiruošę iš ryto jau lauktų mūsų autobusiuko. Tačiau lankytojai greitai priprato prie nustatytos tvarkos, kai atvyksta autobusiukas, jie jau laukia prie savo namų“, – pasakoja Dovilė Zilinkienė.
 
Ne visi supranta socialinių dirbtuvių naudą

Jie negamina tų pačių dirbinių – gali pasirinkti pagal savo gebėjimus, turimas žinias ar pomėgius, nes dėl sveikatos ne visiems darbai vienodai sekasi.  

„Esame universalūs – ką duoda, tą ir dirbame. Kartais būname pikti, kartais dirbti nenorime visai. Jūs čia nežiūrėkit, čia viskas – iš Kinijos“, – susitikimo metu laidė šmaikščias pastabas dirbantieji. Tačiau matėsi, kad būti įvertintiems ir reikalingiems jiems yra labai svarbu. Beje, kaip ir kiekvienam dirbančiam, kuriančiam žmogui.

„Socialinės dirbtuvės – didelė parama ne tik jas lankantiems žmonėms, bet ir jų šeimoms. Galima tik įsivaizduoti, kad po įvairių mokyklų, kurias lankė pagal savo galimybes, po profesinio rengimo centrų jie liko tarsi įkalinti savo namuose, kaimuose, kur mažai socialinių kontaktų. O čia jie mokosi ne tik dirbti, bet ir bendrauti. Tai labai pravers jų gyvenimuose. Gaila, kad dar ne visos šeimos, kurių namuose yra asmenų, turinčių tokios formos negalią, supranta ir leidžia savo artimuosius lankyti dirbtuves. Suteikiame jiems visus patogumus, nusivežame ir parvežame, jiems tai nieko nekainuoja“, – dalijasi mintimis Lazdijų socialinių paslaugų centro direktoriaus pavaduotoja, laikinai einanti direktoriaus pareigas Jolita Žilionytė.

Jaukiame ir šiltame pastate, kurį prieš keliolika metų savivaldybė renovavo ir planavo visai kitokiai – daugiafunkcio centro veiklai, šiuo metu dar įsikūrusi Verstaminų biblioteka. Gamybos ar paslaugų teikimo meistrė Dovilė Zilinkienė džiaugiasi, kad nuo pat pirmų socialinių dirbtuvių veiklos dienų su bibliotekos lankytojais mezgasi graži bendrystė. Bibliotekos lankytojai užsuka ir į dirbtuves, dažnai tampa gaminių pirkėjais. Biblioteka organizuoja nemažai renginių – edukacijų, žygių, svarbių datų minėjimų, kurių dalyviais kartais tampa ir socialinių dirbtuvių lankytojai. Verstaminų gyventojams labai patogu, kad, skubiai prireikus dovanėlės, ją visuomet gali įsigyti čia, savo kaime. O gamintojai džiaugiasi, kad yra vertinami, net savo gaminių kainas gali patys nusistatyti.

Savo patalpose jie turi ir laisvalaikio zoną, kur gali pailsėti, išgerti kavos, be to, čia yra nuo ankstesnio daugiafunkcio centro likusi treniruoklių salė, kuria pagal galimybes socialinių dirbtuvių lankytojai taip pat gali naudotis.

Gauna nustatytą stipendiją

Praėjusių metų gegužės 6 dieną darbą pradėjusios socialinės dirbtuvės turi ir nustatytą sumą, kiek per mėnesį iš savo veiklos turi uždirbti – 340 eurų. Atrodytų, suma nedidelė, tačiau gaminiai nėra brangūs, todėl lankytojams reikia nemažai paplušėti, kad ją surinktų. Kad pasirinko reikiamas veiklas, rodo faktas, jog nuo pat pirmo mėnesio šią suplanuotą sumą pavyksta pasiekti. Prieš šventes, kai žmonės daugiau perka, kai reikia dovanų, suvenyrų ar tautinės atributikos, suma būna didesnė, kartais – šiek tiek mažesnė. O štai praėjusių metų spalis lankytojams buvo ypatingas –  gaminių parduota net už 702 eurus.

Jei jau prakalbome apie pinigus, smagu pažymėti, kad lankytojai, kurie reguliariai lankosi socialinėse dirbtuvėse, gauna nors ir nedidelę, tačiau jiems labai svarbią stipendiją. Kaip paskatinimą ir padėką už nuveiktą darbą. Planuojama, jei paslaugų daugės, didės ir ši išmokama suma.

Planuoja veiklą plėsti – savivaldybė skyrė 200 tūkst. eurų

Darbus dirbtuvėse organizuoja 5 darbuotojai. Du etatus apmoka rajono savivaldybė, kiti du finansuojami projekto lėšomis. Dovilė Zilinkienė pasakoja, kad, siekdami suprasti, kaip galima organizuoti tokių dirbtuvių veiklas, Lazdijų socialinių paslaugų centro darbuotojai lankėsi pas kolegas Kauno ir Vilkaviškio savivaldybėse, jau turinčiose šio darbo patirties, nusistačiusiose kiek kitokius verslus. Vilkaviškyje, pavyzdžiui, socialinių dirbtuvių lankytojai specializuojasi maisto gamyboje, kepa bandeles, o Kaune teikia laiptinių valymo paslaugą. Tačiau ir ten, kaip ir mūsų rajone, pirmiausia atsižvelgiama į tai, ką žmonės geba dirbti.

Dovilė Zilinkienė džiaugiasi, kad socialinės dirbtuvės bei jų lankytojų poreikiai nėra pamiršti savivaldybės – praėjusių metų pabaigoje jos veikloms vystyti savivaldybė skyrė 200 tūkst. eurų paramą. Šiomis lėšomis yra planuojama plėsti socialinių dirbtuvių veiklą, didinti teikiamų paslaugų įvairovę. Yra planų teikti skalbimo paslaugas rajono gyventojams – iš klientų namų surinkti skalbinius ir juos jau švarius, išlygintus pristatyti atgal. Tam planuojama įsigyti ne tik reikiamą skalbyklai įrangą, bet ir elektromobilį. Planuose dar yra sodybų, kapinių, kitos aplinkos tvarkymo paslaugos. Centro lankytojai vyrai dirbtuvėse dar norėtų turėti lazerinio pjovimo stakles, su kurių valdymu kai kurie jau yra susipažinę profesinio rengimo centruose.

Savivaldybė apie socialinių dirbtuvių veiklą rajono gyventojus informavo ir kvietė registruotis dar pernai, balandžio mėnesį. Dirbtuvių veiklose gali dalyvauti darbingo amžiaus asmenys, turintys intelekto ir (ar) psichosocialinę negalią, kuriems nustatytas nuo 0 iki 55 procentų darbingumo lygis. Norintieji prisijungti ir dalyvauti vis dar gali kreiptis į Lazdijų socialinių paslaugų centrą.

Danguolė Barauskienė, „Lazdijų žvaigždė“ (2025-02-07)

 

Autorius: 
„Lazdijų žvaigždės“ inf.