Patalpų vėdinimas šaltuoju metų laiku: kaip palaikyti higieną ir neišleisti šilumos?
Žiemą siekiame šilumos ir jaukumo, tačiau uždaryti langai ir patalpų šildymas gali pabloginti oro kokybę namuose. Per didelė drėgmė, anglies dvideginio ir kenksmingų medžiagų kaupimasis gali sukelti sveikatos problemų, pavyzdžiui, alergijas ar kvėpavimo sutrikimus. Tad tinkamas vėdinimas yra būtinas, tačiau kaip tai padaryti neišleidžiant šilumos?
Kodėl svarbu vėdinti namus šaltuoju metų laiku?
Šaltuoju metų laiku patalpų vėdinimas tampa ypač svarbus – jose mes praleidžiame didelę savo laiko dalį, o per pandemiją net iki 85-90 %, todėl čia turi būti palaikomas optimalus temperatūros (18-22 °C), drėgmės (35-60 %) ir oro judėjimo greičio (nuo 0,05 m/s iki 0,15 m/s.) balansas*. Visa tai reikalinga tam, kad ore neliktų kenksmingų medžiagų, alergenų, tokių kaip dulkių erkutės, ir mikroorganizmų, neatsirastų pelėsis.
Kaip tinkamai vėdinti patalpas, neišleidžiant šilumos?*
Vėdinant patalpas šaltuoju metų laiku svarbu išlaikyti šilumą ir tuo pačiu užtikrinti gerą oro kokybę. Nors gali atrodyti, kad per atidarytus langus išleidžiama per daug šilumos, yra būdų, kaip tai padaryti efektyviai.
Trumpas, bet intensyvus vėdinimas
Optimaliausias būdas vėdinti patalpas žiemą yra trumpas, bet intensyvus vėdinimas. Atidarykite langus plačiai ir vėdinkite kambarį iki 10-15 minučių – taip oras bus šviežesnis, tačiau neišleisite per daug šilumos. Dar geriau, jei sukursite kryžminę ventiliaciją arba skersvėjį, kai oras cirkuliuoja ne viename lygmenyje. Tai padarysite atidarydami langus priešingose namo pusėse, taip pat ir skirtinguose aukštuose. Tokio vėdinimo metu stenkitės nebūti patalpose.
Mechaninė vėdinimo sistema
Dar vienas efektyvus būdas išvėdinti namus yra mechaninė vėdinimo sistema, ypač praverčianti esant padidėjusiam oro užterštumui kietosiomis dalelėmis. Žiemos metu vėdinimo laiką galima prailginti, t. y. įjungti jį keliomis valandomis anksčiau, o išjungti – vėliau nei įprasta.
Mikroventiliacija
Norint palaikyti optimalų orą gyvenamosiose erdvėse, didelę reikšmę turi ir langai. Kokybiški PVC langai su specialia mikroventiliacijos funkcija leidžia vėdinti patalpas, jų neatidarant. Taip oras kambaryje kinta palaipsniui, neprarandant per daug šilumos. To pavyzdys – MYNEST e. parduotuvėje https://mynest.lt/lt-lt siūlomi plastikiniai ir kompozitiniai langai, į kurių standartinę komplektaciją jau įtraukta mikroventiliacija.
Drėgmės kontrolė
Šaltuoju metų laiku drėgmės lygis patalpose turėtų būti 35-60 %. Viršijant šią normą, derėtų naudoti drėgmės surinktuvus. Sumažinti drėgmės lygį namuose galima ir išsiugdžius tam tikrus įpročius: gamindami maistą, įjunkite drėgmės surinktuvą ir palikite jį veikiantį kiek ilgiau, net ir baigę gaminti.
Taip pat būtinai ventiliuokite vonios kambarius, nedenkite langų užuolaidomis ir žaliuzėmis, tolygiai paskirstykite namų augalus ir jų neperlaistykite. Palikite visas namų patalpas atviras – taip leisite cirkuliuoti šiltam orui. O svarbiausia – investuokite į energiškai efektyvius langus, kurie sulaikys šilumą viduje ir sumažins šilumos nuostolius.
* Šaltinis: nvsc.lrv/lt/naujienos/vedinimas-raktas-i-svaru-ora-namuose/