Kaip gauti pinigų naujam verslui pradėti – 8 startuolio finansavimo galimybės

Kiekvienais metais Lietuvoje įsikuria tūkstančiai naujų įmonių. Ir nemaža dalis tokių įmonių, kurios šiomis dienomis paprastai yra vadinamos startuoliais, turi vos po vieną darbuotoją, o tai reiškia, kad tokiu atveju įmonėje dirba tik pats įmonės savininkas.
Kiekvieno startuolio pasisekimo tikimybė yra pakankamai nedidelė. Skaičiuojama, kad apytiksliai vos pusė naujų verslų išgyvena penkerius metus ir tik trečdalis verslų išlieka rinkoje po 10 metų. Taigi, labai nedidelis procentas pasiekia smulkaus ar vidutinio dydžio verslo lygį, o mikroskopinė dalis verslų išauga į milžiniškas ir tarptautinio pripažinimo sulaukiančias kompanijas.
Tačiau prieš verslui pasiekiant dideles aukštumas, būtina atrasti jo finansavimo būdų. Skaičiuojama, kad apytiksliai stabilesnei naujo verslo pradžiai reikia 25 000 - 30 000 EUR. Ir nors šis skaičius kai kuriuos gali nemaloniai nustebinti ar netgi šokiruoti, tačiau kaip teigią moneycrashers.com - šiuolaikiniai pradedantieji verslininkai turi daugybę finansavimo galimybių.
1. Finansavimas asmeninėmis lėšomis
Nors savo startuolio finansavimas asmeninėmis lėšomis gali būti pakankamai nesudėtingas, vis dėlto jis taip pat turi ir didžiulį minusą – jei verslas nenusiseks, tuomet jūs prarasite visas savo turėtas santaupas. Kita vertus, tai visgi gali būti patraukli verslo finansavimo galimybė – ypač verslininkams, kurie nori pirmyn judėti iš lėto ir pakankamai stabiliai, atidžiai įvertindami kiekvieną savo priimamą sprendimą. Todėl jei jūs norėtumėte pabandyti savo verslą finansuoti asmeninėmis lėšomis, galite pasitelkti keletą patarimų.
Panaudokite asmenines santaupas
Pasinaudoti savo asmeninėmis santaupomis yra pats paprasčiausias ir lengviausias sprendimas, kurio pagalba galite finansuoti savo naująjį verslą. Ir tai ne tik padeda išvengti kreipimosi į kreditorius, potencialius investuotojus ar savo aplinkos žmones, tačiau taip pat labai akivaizdžiai parodo, koks yra jūsų požiūris į naująjį verslą ir kaip rimtai jūs esate nusiteikę jo atžvilgiu.
Parduokite asmeninį turtą
Asmeniniam turtui galėtų būti priskiriamas tiek nekilnojamasis turtas, tiek ir akcijos, obligacijos bei kt. Tai reiškia, kad jei turite tokio jums priklausančio turto, galite jį parduoti, o gautomis lėšomis finansuoti savo verslą. Tačiau vėlgi, tokiu atveju nereikėtų pamiršti ir mokestinės naštos, kuri yra neatsiejama nuo tokių sandorių, todėl visų pirma turėtumėte pasidomėti šiomis svarbiomis subtilybėmis.
Atraskite papildomų pajamų šaltinių
Jei manote, kad jums galėtų praversti papildomų pajamų šaltiniai, visuomet turite nemažai įvairių galimybių. Pavyzdžiui, jei turite nuosavą automobilį, jūs galite pradėti jį nuomoti. Tuo tarpu, jei to daryti nenorite ir turite papildomo laisvo laiko, galite užsiimti įvairių siuntų pristatymu ar imti teikti pavežėjimo paslaugas. Ir nors dauguma tokių papildomų pajamų šaltinių nepadės akimirksniu finansuoti savo naujojo verslo, tai gali reikšmingai padidinti jūsų mėnesines pajamas, kurių dalį skirtumėte savo verslo idėjos įgyvendinimui.
Pasinaudokite kredito kortelėmis
Kredito kortelės iki šiol pakankamai dažnai tampa išeitimi verslo savininkams, kurie susiduria su apyvartinių lėšų trūkumu. Be to, yra ne vienas atvejis, kuomet naujojo verslo savininkai pasitelkę kredito korteles bando finansuoti savo verslo pradžią. Kaip bebūtų, nors tai yra rizikingas sprendimas, jis gali būti priskiriamas prie egzistuojančių verslo finansavimo galimybių. Tačiau nereikia pamiršti, kad kredito kortelių palūkanos yra aukštos, o tai reiškia, kad tokia paskola taip pat atsieis nemažus pinigus.
Kreipkitės dėl banko paskolos
Tai yra vienas iš tradiciškiausių verslo finansavimo sprendimų. Tačiau šiuo atveju yra kalbama apie asmeninę banko paskolą, o ne verslo paskolą. Jei jūsų verslas yra visiškai naujas, galite būti tikri, kad bankas verslo paskolos jums nesuteiks, tačiau dėl vartojamosios paskolos į komercinį banką kreiptis galite. Tokiu atveju bankas vertins jūsų asmeninę kredito istoriją, o ne jūsų naujojo verslo finansinius duomenis. Dažniausiai paskolos, kurias teikia bankai, pasižymi gerokai žemesnėmis palūkanomis, todėl jei jūsų kredito istorija yra puiki, o asmeninis kredito reitingas labai aukštas, tikėtina, kad jūs galėsite gauti vartojamąją paskolą, kuri pernelyg nepabrangs.
Tuo tarpu, jei jūsų kredito istorija nėra labai gera ar tiesiog norimai paskolai gauti nepakanka jūsų gaunamų mėnesinių pajamų, turėdami nuosavo asmeninio turto (pvz., nekilnojamojo turto) jūs galite kreiptis dėl paskolos su būsto įkeitimu. Tokiu būdu jūsų įkeičiamas būstas bankui būtų kaip garantas.
2. Finansavimas draugų ar šeimos lėšomis
Jei jūs jau apsvarstėte visas galimybes savo naująjį verslą finansuoti savo asmeninėmis lėšomis, tačiau nei viena iš jų jums netinka, tuomet galite pagalvoti ir apie verslo finansavimą draugų ar šeimos skolintomis lėšomis. Tačiau tokiu atveju jūs turėtumėte labai gerai pagalvoti, kuo rizikuojate ir ar tikrai esate pasiruošę priimti tokį sprendimą. Praktika rodo, kad pakankamai dažnai žmonės, kurie skolinasi savo naujajam verslui iš savo artimųjų, susidūrę su verslo sunkumais ar netgi visišku jo žlugimu taip pat susiduria ir su pykčiais, nesutarimais ar visišku santykių nutraukimu. Tai reiškia, kad priimdami tokį sprendimą žmonės rizikuoja savo asmeniniais santykiais. Taigi, jei jūs nuspręsite kreiptis į savo artimųjų ratą, būkite tikri, kad turi labai aiškų verslo planą ir gerai žinote, kokiu būdu galėsite grąžinti jums paskolintus pinigus, jei vis dėlto jūsų verslui nepasisektų.
3. Valstybės parama ir paskolos smulkiajam verslui
Jau kurį laiką naujas verslas gali pasinaudoti ir įvairia valstybės suteikiama parama bei paskolomis smulkiajam verslui. Kai kuriais atvejais tokių „paskolų“ grąžinti nė nereikia, jei yra įgyvendinami visi nustatyti reikalavimai, pvz., verslas yra išlaikomas tam tikrą laikotarpį, jis veikia su vienu ar keliais darbuotojais ir atitinka kitus nustatytus reikalavimus. Tokiu atveju dažniausiai suteikiamos lėšos būna panaudojamos įvairios įrangos ir papildomų verslui vystyti reikalingų priemonių įsigijimui.
4. Rizikos kapitalo fondai
Tai yra vienas iš alternatyvių verslo finansavimo šaltinių. Tačiau dažniausiai rizikos kapitalo fondų investicijos gali pasinaudoti tik novatoriškos įmonės, kurios pasižymi itin didelėmis augimo ir plėtros galimybėmis.
Šiuo atveju reikia suprasti, kad rizikos kapitalo fondai nėra kreditoriai ir neveikia kreditoriams būdingu principu. Bankai suteikia paskolą už sutartas palūkanas, kai tuo tarpu rizikos kapitalo fondai įsigyja dalį įmonės akcijų ir uždirba iš dividendų (be to, jie taip pat gali vėliau įsigytas akcijas parduoti ir užtikrinti tokiu būdu). Taip pat svarbu pabrėžti, kad rizikos kapitalo investuotojai dažniausiai labai aktyviai dalyvauja ir konkrečios įmonės veikloje, tokiu būdu įvairiais ištekliais ir įvairiomis priemonėmis reikšmingai prisidėdami prie įmonės plėtros.
5. Verslo angelai
Verslo angelai yra privatūs neformalūs investuotojai, kurie finansuoja naujas įmones arba verslo projektus, kuriuose jie įžvelgia dideles perspektyvas ir didžiulį potencialą. Kaip ir jau minėtų rizikos kapitalo investuotojų atveju, verslo angelai taip pat įmonės savininkui perduoda savo patirtį ir žinias, nepamirštant ir svarbių verslo ryšių. Taigi, į verslo angelus galite kreiptis jei jūsų verslo projektas iš tikrųjų yra labai perspektyvus ir jam gali būti numatomas labai didelis augimas.
6. Minios finansavimas
Iki šiol minios finansavimo (angl. „crowdfunding“) būdu naują komercinę veiklą vykdyti yra pradėjęs ne vienas verslas visame pasaulyje. Ir net jei jūs iki šiol manėte, kad minios finansavimu sėkmingai gali pasinaudoti tik užsienio įmonės, vis dėlto toks požiūris yra labai neteisingas, kadangi tokiu būdu yra iškilęs ir ne vienas lietuviškas verslas.
Minios finansavimo platformų šiuolaikinėje rinkoje yra labai daug, tačiau viena iš populiariausių ir žinomiausių iki šiol yra „Kickstarter“ platforma. Projekto sėkmė tokiu atveju priklauso nuo daugybės skirtingų veiksnių, tarp kurių neabejotinai yra pati verslo idėja, už tokios idėjos slypinti komanda ir jos patirtis, pagrindinė verslo misija ir vizija, produkto ar paslaugos nauda vartotojams, produkto išskirtinumas ir idėjos originalumas bei kt.
Tuomet, kai pradedantysis verslininkas nusprendžia minios finansavimo pagalba žengti tvirtą žingsnį į priekį, jis turi labai gerai pagalvoti, kaip pristatys savo idėją. Tai reiškia, kad ypatingai svarbu parengti aukščiausios kokybės pristatymą, kuris akimirksniu patrauktų kitų vartotojų, galinčių tapti potencialiais investuotojais, dėmesį. Žinoma, tokiu atveju niekas negali numatyti, kaip klostysis visas šis procesas ir ar pavyks surinkti norimą pinigų sumą, kurios pakaktų jūsų naujojo verslo pradėjimui ir pagrindinės idėjos įgyvendinimui.
7. Tarpusavio skolinimo platformos
Tarpusavio skolinimo platformos (arba dar kitaip vadinamos „P2P“) šiandien yra labai populiarus pasirinkimas – tiek tuomet, kai yra kalbama apie fizinius asmenis, tiek ir apie juridinius asmenis. Trumpiau tariant, tarpusavio skolinimo platformos vartotojams paskolins apeinant komercinius bankus ar smulkiuosius kreditorius.
Žinoma, nereikėtų manyti, kad tai visais atvejais tarpusavio skolinimo platformose padaryti yra lengviau. Jei nusprendžiama kreiptis į tarpusavio skolinimo platformą prašant paskolos naujo verslo pradžiai, taip pat reikia suprasti, kad bus taikomi atitinkami reikalavimai ir bus atliekamas mokumo vertinimas. Į nei vieną tarpusavio skolinimo platformą negali patekti nei vienas vartotojas, kurio kredito reitingas yra pernelyg žemas. Tai reiškia, kad nemokūs vartotojai paskolos gauti negali. Tokiu būdu yra apsaugomi investuotojai, kurie veikia tokiose tarpusavio skolinimo platformose.
Pastaroji skolinimosi forma yra patrauklesnė todėl, kad paskolos tarpusavio skolinimo platformose yra suteikiamos ne kreditorių, o privačių fizinių asmenų. Būtent dėl šios priežasties šios platformos dar kitaip yra vadinamos „žmonės žmonėms“. Kaip bebūtų, kiekviena tarpusavio skolinimo platforma yra labai skirtinga ir pasižymi nevienodu populiarumu, todėl prieš nuspręsdami, kuria platforma norėtumėte pasinaudoti, visų pirma turėtumėte atlikti paiešką ir palyginti skirtingus jums prieinamus pasirinkimus.
8. Verslo inkubatoriai
Jei jūs turite labai puikią verslo idėją, tačiau jums reikia papildomos pagalbos (tiek pinigų, tiek ir patarimų) pradėti savo naująjį verslą, verslo inkubatoriai gali būti labai veiksminga išeitis – žinoma, jei jums pavyks patekti į vieną iš verslo inkubatorių.
Verslo inkubatorius yra būtent tai, ką sufleruoja ir jo pavadinimas – tai yra organizacija, kurios pagrindinis tikslas yra suteikti paslaugas ir pagalbą didelėmis perspektyvomis pasižyminčioms naujoms įmonėms. Verslo inkubatoriai yra valdomi rizikos kapitalo fondų, valstybinių institucijų ar universitetų, siekiant pagelbėti naujiems verslams ir prisidėti prie jų spartesnės plėtros – tiek ryšiais, tiek ir rinkodara, infrastruktūra bei finansavimu.
Pabaigos žodis
Be abejo, verslo finansavimo būdų yra labai daug ir įvairių, tačiau anaiptol ne kiekvienas yra prieinamas absoliučiai bet kuriam naujam verslui. Būtent todėl pirmiausia vertėtų stabtelėti ir atidžiai įvertinti visas jums prieinamas galimybes, galiausiai nusprendžiant, kuria linkme jums reikėtų judėti.