Gyventojai piktinasi: kai kuriems sąskaitos už atliekų surinkimą šiemet perkopė 200 eurų

R. Berus: „Susirenka iš žmonių pinigus, o paskui giriasi – tą padarėm, aną padarėm. O kad už mūsų pinigus tai padarė – nesako. Savivaldybės šou tie pinigai keliauja...“

Rajono gyventojai jau gavo sąskaitas iš Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro už komunalinių atliekų surinkimą.

Kad jos dėl gautų sumų tik nustebino, pasakyti būtų maža. „Lazdijų žvaigždei“ skambinę gyventojai buvo šokiruoti ir pikti. Gautos sąskaitos rodė, kad kai kurie jų už atliekų surinkimą 2025 metais mokės po 10–40 eurų daugiau. Redakcijai skambinę žmonės sakė, kad „Lazdijų žvaigždė“ – ne pirmoji institucija, į kurią jie kreipiasi ieškodami atsakymų dėl padidėjusios atliekų surinkimo kainos. Jie sakė jau skambinę į Alytaus regiono atliekų surinkimo centrą ir gavo atsakymą, kad mokestį šiuo atveju padidino mūsų rajono savivaldybė.

Kodėl taip pabrango? „Lazdijų žvaigždė“ analizavo situaciją: peržiūrėjo savivaldybės priimtus teisės aktus, uždavė klausimus savivaldybei. Ir, žinoma, bendravo su rajono gyventojais.  

Sako grąžinsią konteinerius savivaldybei

Šventežerio seniūnijoje, Randiškės kaime gyvenantis Remigijus Berus redakcijai sakė už atliekų surinkimą per 2025 metų tris ketvirčius – nuo kovo iki gruodžio 31 dienos – turės mokėti 72 eurus. Vien kintamoji šios sumos dalis sudaro 27 eurus. Vyriškis gyvena vienas, tad atliekų, pasak jo, daug nesusidaro. Teigė, jog atliekų vežėjams iš ARATC (Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro) jokių priekaištų neturintis – nustatytą dieną jie atvažiuoja vos ne minučių tikslumu. Kiekvieną mėnesį. Tiek kartų jis savo konteinerį ir ištraukiantis į vietą šalia kelio.

Apie jokius papildomus kartus, kurie, pasak jo, nurodyti sąskaitoje, sakė nieko nežinantis. „Aš išvažiuoju į darbą, nežinau, gal kada ir buvo papildomai atvažiavę. Grįžtu namo vėlai. Žinau, kad jei 10 metrų iki pakelės konteineris stovi, jį gali paimti ir išpilti. Tačiau nemanau, kad kas nors varginsis po kaimus važinėti, konteinerių ieškoti“, – kalbėjo vyriškis.

Jis sakė rankų nenuleisiąs, aiškinsiąsis, už ką jam ta papildoma suma priskaičiuota. „Vien iš manęs papildomai 27 eurus paėmė. O iš kitų kiek? Kaimo žmogui kiekvienas centas svarbus. Ir reikia jiems aiškiai pasakyti, kas kaltas dėl padidėjusio atliekų surinkimo mokesčio. Kaltininkas tik vienas – savivaldybė. Tai gal reikia jai tuos konteinerius grąžinti, atvaryti į Lazdijus – tegul turisi... Susirenka iš žmonių pinigus, o paskui giriasi – tą padarėm, aną padarėm. O kad už mūsų pinigus tai padarė – nesako. Savivaldybės šou tie pinigai keliauja... Jei kas toj rinkliavoj keitėsi, galėjo išsamų straipsnį parašyti, būtumėme žinoję. Ir pati Danauskienė taryboje sėdi, viską žino, galėjo mus informuoti“, – pykčio neslėpė Remigijus Berus.  

Pavardžių nepageidavusi skelbti Lazdijų kaimiškosios seniūnijos gyventojų šeima sakė, jog jiems šiemet pateikta sąskaita už atliekų surinkimą yra 72 eurai. Pernai mokėjo 45. Jiems, kaip ir Remigijaus Beraus atveju, sąskaitoje nurodyta papildoma suma – kintamoji dalis – 27 eurai. Sakė, kad maisto atliekas kompostuoja prie namų esančioje kompostinėje, kur yra įveisę ir specialių sliekų, todėl į mišrių atliekų konteinerį jokių maisto atliekų nededantys. Konteinerių tikrai neištraukiantys 12 kartų. Daugiau būna plastiko, o mišrių atliekų konteinerį – gal tris keturis kartus per metus. Kadangi atstumas nuo namų iki kelio nemažas, todėl sako žinantys, kad papildomai konteineriai nebuvo ištuštinti.

Dar solidesnį mokestį pasakojo gavusi kita pensininkų pora, gyvenanti Lazdijų mieste, daugiabučiame dviejų kambarių bute, savo pavardės taip pat nepanorėjusi skelbti. Už atliekų išvežimą iš bendrų konteinerių, kuriais naudojasi namas, jiems teks šiemet mokėti beveik 65 eurus. Dar 65 eurus jie privalės mokėti už kaime esantį tėvų namą, kuriame negyvena, niekuomet net nenakvoja, tik retkarčiais tvarkos prižiūrėti nuvažiuoja. 22 eurus jie mokės už atliekų surinkimų už garažų bendrijos, esančios Vilniaus gatvėje, konteinerius. Garažu jie taip pat nesinaudoja, užsuka tik retkarčiais, nes ten esančiame rūsyje laiko bulves. Na, ir už kolektyviniame sode prie Baltajo ežero, kuriame turi vasarnamį ir ten gyvena vasaromis, atliekų surinkimą iš bendrų konteinerių – 55 eurus. Iš viso šiai šeimai šiemet priskaičiuotas 208 eurų atliekų surinkimo mokestis. Nors jau ir pernai mokėjo nemažai – 167 eurus. Ar gali pagyvenusi šeima taip gyventi, kad atliekų susidarytų už tokią sumą? Vargu. Tai rodo, jog mokesčio apskaičiavimo sistemoje kažkas ne taip.

Gudresni nemoka nė cento?

Šių pokalbių su rajono gyventojais metu išaiškėjo ir keletas tendencijų, kaip apsukresnieji, geriau žinantys besikeičiančią mokesčių tvarką, naudojasi kitų kantrybe ir paslaugumu. Antai čia jau minėta lazdijiečių šeima, vasaras leidžianti kolektyviniame sode, pasakojo ne kartą pastebėjusi, kaip į sodo bendrijai priklausančius konteinerius atliekas veža miesto gyventojai, turintys individualius namus. „Atvažiuoja prabangiu automobiliu iš miesto ir atveža šiukšles į mūsų mišrių atliekų konteinerius“, – dėstė „Baltajo“ kolektyvinio sodo gyventoja. Pasak jos, ir statybinių medžiagų atliekos, sumestos šalia konteinerių, neaišku iš kur atsiranda. Nes vietiniai, žinantys, kad surinkėjai tokių atliekų neveža, kažin ar išdrįstų savo gyvenamąją aplinką teršti. Konteineriais, stovinčiais visai prie pat kelio, vedančio iš Lenkijos, pravažiuojantiesiems patogioje vietoje dažnai naudojasi pirkėjai iš visos Lietuvos – čia jie persikrauna prekes, Lazdijams palikdami savo šiukšles.

Dėl padidėjusių mokesčių redakcijai šiomis dienomis skambinę gyventojai sakė žinantys, jog kai kurie net gana pasiturinčiai gyvenantys rajono gyventojai atliekų surinkimo mokesčių nemoka, konteinerių neturi, o naudojasi bendrais konteineriais, esančiais miesteliuose ar sodų bendrijose. Jie jau kelis ar net keliolika metų gyvena Registrų centre neregistruotuose, naujai statytuose savo būstuose. O būtent pagal Registrų centro duomenis gyventojai ir gauna ARATC pranešimus dėl mokesčių. Arba – jų negauna. Nors savivaldybė, ypač – seniūnai, apie tokius gyventojus dažniausiai žino, jokių priemonių jiems sudrausminti nesiima.  

Savivaldybė sako: skatiname atliekų rūšiavimą

Redakcija raštu teiravosi Lazdijų rajono savivaldybės apie priežastis, dėl kurių nuo šių metų gyventojams galėjo didėti atliekų surinkimo mokestis. Į klausimus atsakė Infrastruktūros plėtros skyriaus inžinierė Jurgita Mankienė.         

– Ar po 2024-02-15 dienos tarybos sprendimo dar buvo kokie nors teisės aktai, dėl kurių galėjo didėti gyventojams atliekų surinkimo mokestis?

– 2025 m. vasario 13 d. Lazdijų rajono savivaldybės tarybos sprendimu Nr. 5TS-580 patvirtinta, kad nuo šių metų siunčiamų popierinių mokėjimo pranešimų siuntimo ir spausdinimo išlaidos yra  papildomai priskaičiuojamos ir įtraukiamos į mokėjimo pranešimus tiems rinkliavos mokėtojams, kuriems popieriniai mokėjimo pranešimai siunčiami paštu. Mokėjimo pranešimo siuntimo kaina – 2,71 Eur su PVM.

 – Ar tiesa, kad nuo 2024 metų kovo 1 d. mišrių atliekų konteineriai už nustatytą mokestį yra ištuštinami tik 6 kartus? O už kitus 6, jei tokie būna, yra renkamas papildomas mokestis? Jei taip, kodėl gyventojai nebuvo apie tai informuoti?

– Netiesa. Mišrių atliekų konteineriai, kaip ir anksčiau, tuštinami iš viso 12 kartų per metus. Tačiau yra taikomas minimalus pakėlimų skaičius, už kuriuos privalo sumokėti visi rinkliavos mokėtojai: tai yra 6 kartai per metus naudojantis 0,12 m3 ir 0,24 m3 konteineriu. Anksčiau minimalus pakėlimų skaičius buvo 10 kartų per metus, nepaisant to, kiek kartų iš viso buvo ištuštinti konteineriai.

Maisto atliekų konteinerio minimalus ištuštinimų kiekis – 12 kartų per metus. Administratorius, einamaisiais metais apskaičiuodamas rinkliavos mokėtiną sumą, taiko nustatytą minimalų konteinerių ištuštinimų skaičių, jeigu maisto atliekų konteineris per metus buvo ištuštintas ne mažiau nei 12 kartų (turintiems maisto atliekų konteinerį). Jeigu maisto atliekų konteineris buvo ištuštintas mažiau nei 12 kartų, administratorius, apskaičiuodamas rinkliavos mokėtiną sumą, taiko 12 kartų per metus mišrių komunalinių atliekų konteinerio ištuštinimų skaičių 0,12 m3 talpos konteineriui, o 0,24 m3 talpos konteineriui taiko 8 kartų mišrių komunalinių atliekų konteinerio ištuštinimų skaičių per metus. Taip siekiama skatinti maisto atliekas atskirti nuo mišrių atliekų.

Vis dar pasitaiko atvejų, kai konteineriai visą laiką laikomi šalia kelio, todėl atliekų tvarkytojai privalo juos ištuštinti, nors jie ir nėra pripildyti. Tokiu atveju mokėjimo pranešime ir atsispindi visas ištuštintų konteinerių skaičius ir papildomas mokestis.

Kaip už atliekų surinkimą mokėti mažiau?

Tad gyventojus redakcija informuoja, jog paskutinį kartą mokestis už komunalinių atliekų surinkimą buvo didintas 2024 metų vasario 15 d. sprendimu Nr. 5TS-287. Kaina padidėjo dėl to, kad nustatytas minimalus mišrių atliekų konteinerių pakėlimų skaičius – 6 kartai per metus. Išstumiantys konteinerius ištuštinti dažniau ir mokėti atitinkamai turės daugiau. Mažiau moka ir tie individualiuose namuose gyvenantys rajono gyventojai, kurie pernai metais ARATC informavo, jog savo valdose turi pasistatę kompostavimo dėžes, jas nufotografavo ir pateikė atitinkamos formos prašymą. Apie tokią galimybę susimažinti atliekų surinkimo paslaugos išlaidas savivaldybės socialiniuose tinkluose bei ARATC svetainėje informacija buvo skelbta ne kartą. Žinoma, galima ARATC pranešti ir elektroninio pašto adresą, kuriuo sąskaitos ir kita informacija apie atliekų surinkimą gali būti atsiųsta – tokiu atveju kitais metais jūsų sąskaita sumažėtų dar 2,71 euro.  

Dėl naujos atliekų surinkimo tvarkos pernai metais vasario mėnesį vykusio tarybos posėdžio metu daug diskutuota. Norintys susipažinti, ką tarybos nariai siūlė ir kaip balsavo, galite peržiūrėti „YouTube“ kanale Lazdijų rajono savivaldybės 10-osios tarybos 12 posėdžio įrašą. Priimant sprendimą keisti mokesčio už komunalines atliekas tvarką balsavime nedalyvavo tarybos narys Deivydas Palačionis. Balsuojant susilaikė tarybos nariai Jonas Stankevičius, Gintautas Salatka, Artūras Margelis, Albinas Žymančius, Odeta Lenkauskienė, Ričardas Dulskas. Prieš naująją atliekų surinkimo tvarką balsavo Vilma Danauskienė.

Danguolė Barauskienė, „Lazdijų žvaigždė“ (2025-03-14)

 

Autorius: 
„Lazdijų žvaigždės“ inf.

Komentarai

Atliekų surinkėjai galėtų protingai paskirstyti atliekų išvežimo grafikus. Ten kur daugiausia yra vasaros sezono poilsiavietės - vasaros metu reikalingas intensyvesnis atliekų išvežimas. O žiemą galima išvis nevežti. Geriausia įvertinti klientų individualius poreikius. Arba siūlyti išvežimus ne pagal tvarkaraštį, o pagal iškvietimus. Tada, kai reikia iš tikro, kai užsipildo, o ne pagal planą.

surinkėjai galetų būti protingi ir neužraš konteinerių kurių nebuvo . Tuo įsitikinau, užėjus į kabinetą ( ne prisimenu koks ,bet dėl šiukšlių .) 3 mėn aš nebuvau namuose ir du mėn man buvo užrašyta konteinerių pakėlimas . Namo vartai visada yra užrakinti . Negražu ponai ,vagys .

Tai mūsų valdžios nieko neveikimas, paprasti žmones jiems nerūpi. Jie suinteresuoti kaip merę sausą iš teismų ištraukt. Daugiau už juos nebalsuosiu.